Nie ma podatku od dochodów z Irlandii
Treść
Jeśli podatnik uzyska dochody tylko w Irlandii, nie będzie rozliczać się w Polsce. Umowa z Irlandią przewiduje stosowanie korzystnej metody wyłączenia z progresją.
Irlandia jest drugim krajem po Anglii, gdzie do pracy wyjechało najwięcej Polaków. Dla właściwego opodatkowania dochodów uzyskanych w Irlandii należy wziąć pod uwagę zarówno ustawę z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176), jak i dwustronną umowę podpisaną między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a rządem Irlandii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (Dz.U. z 1996 r. nr 29, poz. 129 z późn. zm.).
WAŻNE
Nie ma obowiązku dopłaty podatku w Polsce, jeśli umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarta z państwem, w którym wykonywana jest praca, przewiduje metodę wyłączenia oraz gdy podatnik nie osiąga w Polsce dochodów
Umowa ta jako metodę unikania podwójnego opodatkowania przewiduje metodę wyłączenia z progresją. Pozwala ona na opodatkowanie uzyskanego dochodu w Irlandii tylko w tym państwie. Dochód z tytułu pracy wykonywanej w Irlandii i tam opodatkowany zgodnie z miejscowym prawem podatkowym, będzie już zwolniony od opodatkowania w Polsce. Gdy polski podatnik uzyska również dochód w Polsce, to w rozliczeniu rocznym będzie musiał uwzględnić dochód irlandzki dla ustalenia tzw. stopy podatkowej, która zostanie zastosowana do opodatkowania pozostałej części dochodu danej osoby, uzyskanego już w Polsce.
Dlatego też, jeśli w danym roku podatnik zarobił tylko w Irlandii, a w Polsce nie uzyskał żadnego dochodu, z zagranicznych pieniędzy nie będzie trzeba już rozliczać się w Polsce.
Ewa Matyszewska
"Gazeta Prawna" 2006-08-04
Autor: wa