Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Nie ma Ojczyzny bez krzyża

Treść

Ojczyzna może się prawidłowo rozwijać tylko na fundamencie wartości chrześcijańskich, podkreślali polscy biskupi w święto odzyskania niepodległości. Apelowali o ducha służby i poświęcenia.

Biskupi przestrzegali przed „nowoczesną niewolą”. Ksiądz biskup Kazimierz Ryczan walkę z krzyżem określił jako walkę z niepodległością Polski. Odnosząc się do spotu Ministerstwa Spraw Zagranicznych, na którym usunięto krzyż, stwierdził: „To jest walka z niepodległością Polski. Współczesny wróg nie burzy budynków, ale atakuje poprzez symbole i atak na tożsamość”. Nowym totalitaryzmem świeckości wchodzącym tylnymi drzwiami do codziennego życia określił również atak na prof. Bogdana Chazana, który zdecydowanie opowiedział się po stronie życia. – Boże, zachowaj Polskę od tragedii nowoczesnej niewoli – apelował ks. bp Ryczan.

Do walki z krzyżem odniósł się także ks. abp Marek Jędraszewski. – Nie ma Ojczyzny bez krzyża, podobnie jak nie ma życia ludzkiego bez krzyża – mówił w łódzkiej archikatedrze. – Nie można podnosić ręki na świętość ani usuwać jej z serc, umysłów i przestrzeni publicznej – podkreślił.

– Życie rodzin jest fundamentem Narodu. Kto zapomina o rodzinie, zapomina o Polsce, kto lekceważy zagrożenia dla życia rodzinnego, lekceważy przyszłość Ojczyzny – mówił z kolei ks. bp Stefan Regmunt, ordynariusz zielonogórsko-gorzowski. Podczas Mszy św. w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim podkreślił, że „bez silnej, zdrowej, dojrzałej rodziny nie będzie biologicznie, moralnie i duchowo silnej Polski”. Nawiązując do prób narzucania ideologii gender już w przedszkolach, wezwał do podejmowania wysiłków dyskryminujących zło, a upowszechniających dobro.

Na rolę rodzin, które w czasie zaborów „były szańcem, o który rozbijały się wszelkie zapędy germanizacyjne i rusyfikacyjne” zwrócił uwagę ks. abp Józef Kupny. Metropolita wrocławski przypomniał, iż Polacy żyjący pod zaborami nie tracili nadziei, że kiedyś ich Ojczyzna odzyska wolność i niepodległość. Zwrócił przy tym uwagę na duży wkład Kościoła, dzięki któremu myśl o niepodległości żyła w Polakach. Ksiądz biskup przyznał, że ojcowie niepodległości wiedzieli, iż nie wystarczy odzyskać wolność. Trzeba ją ochraniać i jej służyć. – Zagrożeniem dla wolności jest zło, które wkrada się do ludzkiego serca i umysłu, przenika do struktur społecznych – mówił, dodając: Walka ze złem jest służbą Ojczyźnie, która może prawidłowo rozwijać się tylko na fundamencie wartości. – Nie jesteśmy Narodem tylko na dzień. Mamy przekazać w daleką przyszłość moce nagromadzone przez całe tysiąclecie – mówił, przywołując słowa bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

W kontekście zbliżających się wyborów ks. abp Józef Michalik wskazał: – Polska polityka potrzebuje dziś ludzi uczciwych, potrzebuje radykalnie uczciwych, świętych, i czas zacząć oceniać ludzi i programy partii moralnością, etyką.

Małgorzata Bochenek
Nasz Dziennik, 12 listopada 2014

Autor: mj