Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Nie litera prawa, ale miłość

Treść

Słuchanie Słowa Bożego to osobiste spotkanie z Panem życia, spotkanie, które musi przekładać się na konkretne wybory. Ojciec Święty Benedykt XVI we wczorajszej katechezie podczas audiencji ogólnej rozważał Psalm 119, który jest śpiewem na cześć Tory - Prawa Pańskiego rozumianego nie tylko jako zbiór przepisów, ale jako instrukcja życia. Wśród licznych pielgrzymów z Polski byli wierni z diecezji świdnickiej świętującej dziesięciolecie istnienia oraz członkowie rodzin, których bliscy zginęli w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku.

- Boże prawo nie jest ciężkim jarzmem niewoli, lecz darem łaski, który czyni wolnym i prowadzi do szczęścia - powiedział Papież, rozważając Psalm 119. Ojciec Święty podkreślił, że psalm jest imponującym i uroczystym kantykiem na temat Bożej Tory. Przypomniał, że prawo Boże wymaga słuchania sercem, z synowskim ufnym i świadomym posłuszeństwem. - Słuchanie Słowa Bożego jest osobistym spotkaniem z Panem życia, spotkaniem, które musi przekładać się na konkretne wybory i stać się drogą za Chrystusem - zaznaczył Benedykt XVI. Papież wskazał, że wierność, która rodzi się ze słuchania Słowa w medytacji i odkrywania woli Pana, jest mocniejsza niż wszelkie próby i prześladowania. Bo jak tłumaczył Ojciec Święty, u źródeł wierności jest nie litera prawa, ale pełne miłości spotkanie z Panem.
Wśród kilku tysięcy pątników z całego świata, którzy wczoraj zgromadzili się na placu św. Piotra, obecni byli bardzo liczni pielgrzymi z Polski. Ksiądz biskup Ignacy Dec, ordynariusz diecezji świdnickiej, wraz biskupem pomocniczym tejże diecezji ks. Adamem Bałabuchem i świdnicką kapitułą katedralną przybyli w pielgrzymce dziękczynnej z okazji dziesięciolecia powstania diecezji. - Jednoczę się z wami w dziękczynieniu i zawierzam was opiece błogosławionych patronów: Jana Pawła II i Gerharda Hirschweldera - zwrócił się Papież do delegacji świdnickiej.
Ojciec Święty zaapelował również o modlitwę w intencji wszystkich ofiar ostatnich powodzi, osuwisk, które nawiedziły różne kraje od Ameryki Łacińskiej, zwłaszcza Środkowej, aż po Azję Południowo-Wschodnią. Benedykt XVI wezwał do solidarności z tysiącami ludzi doświadczonymi przez te katastrofy.

Małgorzata Bochenek

Nasz Dziennik Czwartek-Piątek, 10-11 listopada 2011, Nr 262 (4193)

Autor: au