Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Nie lękajcie się młodości!

Treść

Ceremonia Pamięci w byłym obozie koncentracyjnym Auschiwtz-Birkenau, przekazanie światu z Krakowa Apelu Pokoju to wydarzenia, które odbędą się dzisiaj w ramach trzeciego, a zarazem ostatniego dnia Międzynarodowego Kongresu dla Pokoju "Ludzie i Religie". Wczoraj w różnych miejscach Krakowa uczestnicy spotkania brali udział w dyskusjach panelowych poświęconych aktualnym problemom dialogu i pokoju. Kongresowi towarzyszy wyjątkowa wystawa usytuowana na placu przy Franciszkańskiej 3 zatytułowana "Nie lękajcie się młodości! Karol Wojtyła - Jan Paweł II i młodzi".

W uroczystościach uczestniczą przedstawiciele różnych religii i kultur z całego świata, a także przedstawiciele świata polityki i nauki. Co bardzo ważne - w spotkaniach podejmujących problematykę związaną z dialogiem i pokojem biorą udział ludzie młodzi, którzy są przecież - jak mówił Sługa Boży Ojciec Święty Jan Paweł II - przyszłością Kościoła i świata.
Wśród ponad dwudziestu dyskusji panelowych podjęto m.in. temat: "Auschwitz nie może zostać zapomniane", "Religie a wartość życia", "Jan Paweł II i Duch Asyżu", "Afryka - ziemia możliwości", "Jedność chrześcijan - aby świat uwierzył".
W to wielkie przedsięwzięcie wpisuje się nowoczesna multimedialna wystawa "Nie lękajcie się młodości! Karol Wojtyła - Jan Paweł II i młodzi". Ekspozycja w sposób niezwykle wymowny przywołuje postać Sługi Bożego Jana Pawła II, prezentowana jest na placu przy papieskim oknie na Franciszkańskiej w Krakowie. Jak podkreślają jej organizatorzy, wystawa została przygotowana z myślą zarówno o ludziach młodych, którzy być może nie mieli okazji poznać bliżej Ojca Świętego Jana Pawła II, jak i o ludziach starszych, dla których był on źródłem wielu życiowych inspiracji. Mają nadzieję, że tak jak kiedyś Papież inspirował młodych, tak i dziś poprzez różne współczesne formy komunikacji Jan Paweł II pokaże młodym właściwą drogę prowadzącą do pięknego i odpowiedzialnego przeżywania swojej młodości.
Wśród fotografii zaprezentowanych na ekspozycji są m.in. te autorstwa Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego. Zobaczymy także archiwalny materiał filmowy nakręcony podczas wypraw na kajaki, który udostępnił Jan Wodniecki. Na wystawie usłyszymy nagranie piosenki "Czerwony pas" wykonane przez ks. kard. Karola Wojtyłę (udostępnił je ks. Jan Palusiński). Ze wzruszeniem powrócimy do papieskich wizyt w Polsce, do spotkań przy papieskim oknie na Franciszkańskiej 3 w Krakowie.
- Dla tych, którzy znali osobiście ks. Karola Wojtyłę, ta wystawa to przypomnienie jego postaci i działalności duszpasterskiej. A dla przyszłych pokoleń zapoznanie z tym wspaniałym człowiekiem, który żyje nadal, żyje w naszych umysłach, nade wszystko w naszym sercu - mówił podczas wernisażu ks. kard. Stanisław Dziwisz.
Małgorzata Bochenek
"Nasz Dziennik" 2009-09-08

Autor: wa