Nie jest za późno na pomoc
Treść
Głód w Rogu Afryki jest nie do przyjęcia, biorąc pod uwagę środki finansowe i technologie, którymi dysponuje społeczność międzynarodowa - ocenił szef Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) Jacques Diouf.
- Naszym obowiązkiem jest udzielanie pomocy mieszkańcom Rogu Afryki. To nie do przyjęcia, aby w naszych czasach, kiedy do dyspozycji mamy środki finansowe, technologie i wiedzę, ponad 12 milionom ludzi groziła śmierć głodowa - powiedział Diouf podczas odbywającego się wczoraj w Rzymie posiedzenia roboczego FAO, poświęconego klęsce suszy i głodu w Rogu Afryki. Jak wyjaśnił, organizacja przygotowała już plany inwestycyjne, jednak brakuje jej środków finansowych.
O "zwiększenie wysiłków" i przeznaczenie większych środków na pomoc Somalii ponownie zaapelował somalijski minister rolnictwa Abdullahi Hassan Mohammed Nur. - Możemy i musimy zrobić więcej - powiedział. Według ministra, natychmiastowej pomocy w jego kraju potrzebuje ponad 1,4 mln osób. Na początku tego tygodnia także ONZ wystosowała apel o wsparcie funduszu walki z głodem w Rogu Afryki. W odpowiedzi w środę kraje należące do Organizacji Współpracy Islamskiej zobowiązały się do przeznaczenia na pomoc dla dotkniętej klęską głodu Somalii co najmniej 350 mln USD.
W regionie, w którego skład wchodzą: Somalia, Kenia, Etiopia i Dżibuti, panuje najgorsza od 60 lat susza. Pochłonęła już ona dziesiątki tysięcy ludzi i stanowi olbrzymie zagrożenie dla życia kolejnych 12 mln istnień.
Marta Ziarnik, PAP
Nasz Dziennik 2011-08-19
Autor: au