Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Nie da się zrozumieć Polski bez krzyża

Treść

Walka z krzyżem na Krakowskim Przedmieściu, próby usuwania krucyfiksu z przestrzeni publicznej stały się faktem naszej najnowszej historii. Bój przeciwko krzyżowi trwa nieprzerwanie, a prowadzą go siły wrogie nie tylko Kościołowi, ale także wszystkiemu, co kojarzy się z chrześcijaństwem. Dzieje krzyża na przestrzeni dziejów Polski oraz jego ogromne znaczenie dla losów naszego Narodu przypomina i dokumentuje cykl zatytułowany "Krzyż Polski" publikowany przez krakowską oficynę wydawniczą Biały Kruk. Na rynku ukazał się drugi z tej serii album noszący podtytuł "Przybytek Pański".
- Na ustach warszawskiej młodzieży pojawiło się bluźnierstwo przeciwko krzyżowi: "chcemy Barabasza". Tak wołali na bruku, na którym lała się polska krew za wolność i za prawdę. Rana na polskiej tysiącletniej historii, po raz pierwszy w naszych czasach z ust polskiej młodzieży padły te słowa - ubolewał ks. kard. Stanisław Nagy. W swoimi tekście zamieszczonym w II tomie cyklu rozważa on temat "Krzyż Chrystusa fundamentem Polskiego Narodu". Odnosząc się do protestów na Krakowskim Przedmieściu, podkreślił, że trzeba podjąć ryzyko, by ta "brudna, bolesna, kompromitująca, bluźniercza fala nie stała się zalewem". Podczas prezentacji albumu pytał, co zrobiliśmy z naszymi czasami, które naznaczone będą również beatyfikacją Ojca Świętego Jana Pawła II. Jak wyjaśniał, książka powstała, by pomóc nam, ludziom czasu błogosławionego Jana Pawła II - pomimo wspomnianych wydarzeń - zachować honor przed Bogiem i historią.
- To, co rok temu wydawało się nam niepotrzebne: obrona znaku zbawienia, okazuje się konieczne, bo przeciwnik istnieje, działa z ukrycia nowoczesnymi metodami, podstępnymi - zaznaczył Leszek Sosnowski, prezes wydawnictwa Biały Kruk. Wskazał, że walka z krzyżem toczy się na wielu płaszczyznach i w wielu środowiskach. Niestety znajduje ona także poklask wśród inteligencji, która winna wykazywać się lepszym rozeznaniem historycznym. Tom pierwszy z tego cyklu, również o podtytule "Przybytek Pański", napotkał na opór ze strony księgarzy. Jak informował wtedy "Nasz Dziennik", wydawnictwo na propozycję sprzedaży albumu w co najmniej kilku hurtowniach usłyszało, że nie chcą tego albumu, bo krzyż obecnie kojarzy się z polityką. Teraz było podobnie.
O tym, że krzyż tworzył Naród Polski, jego kulturę, sposób myślenia, przeżywania, że był wpisany w dzieje państwa, a w chwilach upadku stał się fundamentem jego istnienia przez Boga i w Bogu, ale także w dziedzictwie przodków, przypomniał również prof. Krzysztof Ożóg, autor tekstu w tomie I.
Na to, że dzisiaj chce się rozdzielić dwa pojęcia, które są w tytule cyklu "Krzyż Polski", zwrócił uwagę prof. Andrzej Nowak, autor tekstu w przygotowywanym tomie IV. - Chce się rozdzielić te pojęcia, przeciwstawić je sobie po to, by krzyż zamknięty w budynku kościelnym stopniowo mógł powędrować do muzeum - zaznaczył. Podkreślił, iż Polska bez krzyża traci swój sens, nie można jej zrozumieć bez krzyża, o czym wielokrotnie przypomniał Jan Paweł II. - Rozdzielenie tych pojęć, tego właśnie, co tworzy krzyż w polskiej historii i co Polskę stanowi, jest dzisiaj szczególnie bolesne.
"Krzyż Polski" to 4-tomowe opracowanie ze zdjęciami Adama Bujaka i tekstami wybitnych osobistości: kard. prof. Stanisława Nagyego, ks. prof. Waldemara Chrostowskiego, prof. Andrzeja Nowaka, prof. Krzysztofa Ożoga.
Małgorzata Bochenek
Wydawnictwo Biały Kruk przeznaczyło 5 albumów "Krzyż Polski" (tom II) dla Czytelników "Naszego Dziennika". Otrzyma je 5 pierwszych osób, które zadzwonią jutro, 26 stycznia, od godz. 10.00 do wydawnictwa Biały Kruk pod nr (12) 260 32 90, (12) 254 56 02, (12) 254 56 26. Zaś 30 pierwszych osób, które zadzwonią pod powyższe numery do wydawnictwa Biały Kruk, otrzyma rabat 10 proc. na "Krzyż Polski".
Albumy "Krzyż Polski" dostępne są również w Księgarniach "Naszego Dziennika": w Krakowie, ul. Starowiślna 49, w Warszawie, al. Solidarności 83/89, i wysyłkowo w Szczecinku w Fundacji "Nasza Przyszłość": tel. (94) 373 11 60 lub 61, lub 62.
Nasz Dziennik 2011-01-25

Autor: jc