Niciane precjoza - cenny dokument epoki
Treść
Dzisiaj w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie otwarta zostanie wystawa zatytułowana "Dawne hafty i koronki". Na tle portretów dam i eleganckich mężczyzn, strojnych w ubiory zdobione koronkami i haftami, przedstawione zostaną w gablotach podobne, kunsztownie tkane koronki z XVII, XVIII i XIX wieku.
- Wystawa jest pierwszą muzealną próbą pokazania tych szczególnych rodzajów tekstyliów, niezmiernie delikatnych, ażurowych, zwiewnych oraz przebogatych rozmaitością ściegów i materiałów użytych do ich wyszywania. Wśród nich dawne hafty i koronki, osobliwe przedmioty artystycznego rękodzieła, zadziwiające bogactwem wzorów i precyzją wykonania stanowią dzisiaj cenny dokument epoki, w której życie płynęło tak spokojnie, że można było poświęcić ogromną ilość czasu, by stworzyć jeden piękny przedmiot, nawet niewielki - podkreśla Barbara Adamska, kierownik Działu Sztuki w rzeszowskim muzeum.
Na ekspozycji można prześledzić, jak zmieniały się techniki hafciarskie na przestrzeni wieków, jakie nowe materiały wprowadzano jako podłoże haftów, np. najstarsze i najbardziej cenne tkaniny mają jedwabne podłoża i zostały przyozdobione haftem o barokowym przepychu, tj. wybujałymi kompozycjami kwiatowymi i roślinnymi, wykonanymi jedwabnymi nićmi oraz modelowanymi nićmi srebrnymi i złotymi. Zauważyć można, że szaty liturgiczne, mieszczańskie czepce i stroje zdobione były również, zgodnie z barokową i rokokową modą, ażurem, który wykonywany był najczęściej techniką klockową z wyciągniętego w cienkie druciki srebra i złota. Ubiory dekorowane były również koronkami ze szlachetnych metali. Konwencja zdobnictwa rokokowego to z kolei delikatna w rysunku dekoracja roślinna. Dzięki bogactwu wzorów misternie wyszywanych jedwabnymi nićmi okazale wyglądają fraki i kamizele z drugiej połowy XVIII stulecia. Równie precyzyjnie wykonane są hafty drobnymi, szklanymi paciorkami na dziewiętnastowiecznych przedmiotach galanteryjnych: sakiewkach, torebkach, portfelach, oprawkach sztambuchów i zakładkach do książek.
Wystawione eksponaty zachwycają także pięknymi koronkami. Sprowadzano je z Wenecji, która zasłynęła z wypracowywania ich misterną, igiełkową techniką już w okresie renesansu. Cenione koronki flandryjskie wykonywane były metodą klockową. W drugiej połowie XVII w. najelegantsze koronki wytwarzano we Francji. Ekspozycji towarzyszy wydawnictwo pomyślane jako przewodnik po ekspozycji, poszerzony o podstawowe informacje z zakresu historii sztuki zdobniczej hafciarskiej i koronkarskiej. Wystawa "Dawne hafty i koronki" będzie czynna do 29 lutego 2008 roku.
Alicja Trześniowska
"Nasz Dziennik" 2007-12-07
Autor: wa