Nicią malowane
Treść
W Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce oglądać można nową ekspozycję czasową zatytułowaną "Nicią malowane", która przybliża oglądającym bogaty świat tkanin artystycznych w dawnej Polsce. Prezentowany jest szeroki zestaw prac wykonanych w rozmaitych technikach artystycznych z okresu od XV do XIX wieku.
- Wystawa jest okazją do podziwiania niezwykłego kunsztu dawnych artystów i rzemieślników, którzy stworzyli dzieła sztuki mieniące się niezliczonymi barwami, a nierzadko również srebrnymi i złoconymi nićmi - podkreśla Klementyna Ochniak-Dudek, autorka wystawy. Na ekspozycji zobaczyć można tapiserie (arrasy) pochodzące z XVI i XVII wieku. Ciekawym eksponatem jest portiera herbowa biskupa krakowskiego Jakuba Zadzika wykonana w 1638 roku w warsztacie Maksymiliana van der Guchta w Delft oraz antepedium ze sceną śmierci św. Stanisława utkane w 1758 roku w krakowskim warsztacie Francuza Fran?ois Glaize'a, które przynależy do cyklu pięciu antepediów przeznaczonych do kościoła w Rzymie. Na wystawie zaprezentowano eksponaty, dzięki którym zwiedzający mogą przenieść się w świat orientalnego przepychu: liczne kobierce wykonane w Persji, Anatolii i Turkiestanie w XVII-XIX wieku, którymi ozdabiano wnętrza, służyły też jako akcesoria namiotów oraz torby juczne. Ekspozycja przedstawia również piękny egzemplarz makaty buczackiej należący niegdyś do Ignacego Paderewskiego.
Wiele eksponatów to zdobycze wojenne. - Często uczestnicy wojen ofiarowywali je później jako wota do kościołów, gdzie przerabiano je na paramenty liturgiczne - wyjaśnia autorka wystawy, dodając, że na ekspozycji pokazany został m.in. ornat z siedemnastowiecznej tureckiej jedwabnej tkaniny brokatowej noszącej ślady wtórnego wykorzystania. Pochodzi on z zazwyczaj niedostępnego dla zwiedzających skarbca kościoła św. Klemensa w Wieliczce. Zaprezentowane zostały także wysokiej klasy artystycznej polskie barokowe wyroby haftowane oraz dalmatyki i ornaty z aksamitów i brokatów powstałych w wybitnych ośrodkach tkackich we Włoszech i Francji (XVI-XIX w.). Dopełnieniem wystawy są dawne stroje: bucik królowej Marii Kazimiery Sobieskiej z XVII wieku, barokowa spódnica kasztelanowej krakowskiej o długości 558 cm, pasy kontuszowe, haftowany frak mundurowy oraz torba huzarska. Prezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów: Fundacji XX Czartoryskich, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu, Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Muzeum Okręgowego w Rzeszowie oraz kościoła św. Klemensa w Wieliczce. Wystawę można zwiedzać do 26 lipca 2009 roku.
Małgorzata Pabis
"Nasz Dziennik" 2009-05-02
Autor: wa