NHL: porażka mistrzów

Hokeiści Carolina Hurricanes rozpoczęli od porażki nowy sezon ligi NHL. Broniący Pucharu Stanleya zespół przegrał na własnym lodowisku z Buffalo Sabres 2:3 po rzutach karnych, a zwycięstwo drużynie Szabel zapewnił Daniel Briere.

Poprzednio zespoły te spotkały się w maju w finale Konferencji Wschodniej w fazie play off, a rywalizacja zakończyła się w siedmiu meczach zwycięstwem Hurricanes.

W pierwszoplanowych rolach wystąpili w środę bramkarze, którzy nie tylko dobrze spisywali się podczas rzutów karnych, ale i wcześniej mieli sporo pracy: Ryan Miller z Hurricanes obronił 32 strzały, zaś Cam Ward udanie interweniował 30 razy.

Gospodarze rozpoczęli mecz od prowadzenia 1:0 po bramce Jasona Pominville'a (w 10. minucie), ale później dwa gole zdobyli hokeiści z Buffalo: Eric Staal (15.) i Erik Cole (33.), a przy obydwu asystował Ray Whitney. Do wyrównania w drugiej tercji doprowadził Chris Drury (36.).

Porażkę 2:3 po dogrywce z Dallas Stars ponieśli u siebie Colorado Avalanche, którzy prowadzili już 2:0 po golach Joe Sakica (12.) i urodzonego w Zabrzu Wojtka Wolskiego (13.).

Taki wynik utrzymywał się do pierwszych minut trzeciej tercji, w której trafienia dla Stars w odstępie 28 sekund odnotowali: Mike Modano (42.) i Loui Eriksson (42.).

Wynik meczu ustalił – po upływie dwóch minut i siedmiu sekund dogrywki – Darryl Sydor, który gdy wracał na lód z ławki kar otrzymał precyzyjnie podanie od bramkarza Marty'ego Turco. Zespół Stars przedłużył do dziesięciu serię nieprzegranych występów na otwarcie sezonów NHL. Od 1995 roku Gwiazdy wygrały siedem pierwszych meczów, a trzy zremisowały.

Toronto Maple Leafs przegrało u siebie z Ottawa Senators 1:4, w których bramce Martin Gerber odnotował 33 udane interwencje, a pomylił się tylko przy rzucie karnym wykonywanym przez Matsa Sundina (43.).

Autorami goli dla Senatorów, którzy mieli przewagę w strzałach 44-20, byli: Patrick Eaves (20.), Chris Neil (31.), Cristoph Schubert (32.) i Daniela Alfredsson, który skierował krążek do pustej bramki rywali na 23 sekundy przed końcem.