Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Newralgiczne sieci

Treść

Miasto Radom przekazało całą sieć ciepłowniczą swojej samorządowej spółce Radpec. Część opozycyjnych radnych krytykuje tę decyzję, obawiając się, że po ewentualnej prywatyzacji Radpecu miasto straci kontrolę nad sektorem ciepłowniczym. Zainteresowanie sektorem ciepłowniczym w Polsce wykazuje francuska Dalkia.

Dotąd w Radpecu miasto miało
89 proc. udziałów, a 11 proc. należało do załogi. Prawie 140 km sieci cieplnych zostało wycenionych na blisko 104 mln złotych i o tyle wzrósł kapitał zakładowy Radpecu. W zamian za to miasto objęło akcje nowej emisji, zwiększając swoje udziały w spółce do prawie 100 procent.
Decyzji tej można się było spodziewać od ponad roku. Wtedy to rada miejska dała prezydentowi pozwolenie na wniesienie aportem sieci ciepłowniczych do Radpecu. Wówczas chodziło o to, aby podnieść kapitał firmy, który wynosił ledwie 10 mln zł i był niższy od długów firmy. Tymczasem Radpecowi groziło, że wniosek o jego upadłość może złożyć syndyk Elektrociepłowni Radom, która sprzedawała energię Radpecowi do ogrzewania północnych rejonów miasta. Radpec zaś zalegał z płatnościami.
Jednak - jak twierdzą opozycyjni radni - w międzyczasie sytuacja diametralnie się zmieniła. Elektrociepłownię kupiło miasto i odsprzedało ją potem Radpecowi, nie ma więc zagrożenia upadłością. - Oddawanie sieci jest zbędne, prezydent powinien się z tego wycofać - mówiła na jednej z konferencji prasowych radna Marzena Wróbel (PiS). - W razie prywatyzacji Radpecu miasto utraci sieć i kontrolę nad systemem ciepłowniczym.
Obawy nie były bezpodstawne, bo radomską spółką od kilku lat interesują się różne zagraniczne firmy. Kilka lat temu omal nie została podpisana umowa z francuską Dalkią, która wycofała się z zakupu, bo miasto nie chciało oddać Radpecowi... sieci.
Odpowiadający w Radomiu za sprawy ciepłownicze wiceprezydent Józef Nita uspokajał, że nic takiego nie będzie miało miejsca. Może o tym świadczyć inny punkt zawarty w uchwale o przekazaniu sieci. Mówi on, że miasto zastrzega sobie prawo do wycofania sieci z Radpecu w przypadku jego sprzedaży innemu inwestorowi.
Przypomnijmy, że francuska Dalkia stara się także o zakup elektrociepłowni wraz z siecią przesyłową w Łodzi. W Sejmie znajduje się obywatelski projekt ustawy zakładający oddzielenie sieci cieplnej od elektrociepłowni i przekazanie jej miastu. Do Dalkii należy już m.in. poznański dystrybutor ciepła Poznańska Energetyka Cieplna S.A. oraz Zespół Elektrociepłowni Poznańskich S.A.
Marek Kalita, Radom

'Nasz Dziennik" 2005-05-23

Autor: ab