Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Naukowcy o franciszkanach

Treść

Muzeum Historyczne i klasztor franciszkanów w Sanoku zapraszają na sesję naukową pt. "Franciszkanie w Sanoku". Będzie to podsumowanie tegorocznych obchodów 630. rocznicy przybycia franciszkanów do Sanoka.
Sesja odbędzie się 4 grudnia br. o godz. 10.00 w Muzeum Historycznym w Sanoku, w budynku Zajazdu przy ul. Zamkowej 2. - Będzie to ukoronowanie wielu działań religijnych, kulturalnych, artystycznych i naukowych, jakie franciszkanie wraz ze społecznością miasta podejmowali w tym roku dla uczczenia 630. rocznicy przybycia do Sanoka. Materiały z sesji zostaną zamieszczone w książce prezentującej historię naszego klasztoru na przestrzeni ponad 600 lat - mówi przełożony klasztoru o. Stanisław Glista OFMConv.

W czasie grudniowej sesji przewidziano sześć wystąpień historyków z kilku ośrodków naukowych w Polsce: prof. dr. hab. Jerzego Sperki z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach - "Władysław Opolczyk i jego związki z Sanokiem i Ziemią Sanocką", ks. prof. dr. hab. Stanisława Nabywańca z Uniwersytetu Rzeszowskiego - "Konwent sanocki w kontekście obecności i działalności franciszkanów na Rusi Czerwonej i na historycznych kresach wschodnich Polski", o. dr. Adama Mączki z Wyższego Seminarium Duchownego Franciszkanów w Krakowie - "Pierwsze placówki misyjne franciszkanów na Rusi Czerwonej (XIII i XIV w.)". Kolejni referenci to dr Wioletta Zawitkowska z Uniwersytetu Rzeszowskiego - "Franciszkanie sanoccy wobec innych domów swego zakonu w diecezji przemyskiej w średniowieczu - próba porównania", dr Piotr Uruski z Sanoka - "Zarys sytuacji politycznej i społecznej na Ziemi Sanockiej w momencie przybycia zakonu franciszkanów do Sanoka w 1377 roku", mgr Maria Zielińska, mgr Piotr Kotowicz z Muzeum Historycznego w Sanoku - "Franciszkanie sanoccy w świetle badań archeologicznych".
Franciszkanie przybyli do Sanoka w 1377 roku, miasto zawdzięcza im m.in. powstanie pierwszych szpitali, szkół powszechnych i muzycznych. Obecnie zakonnicy kontynuują dzieło poprzedników, prowadzą działalność duszpasterską, ekumeniczną, misyjną, charytatywną i kulturalną. Szczególne znaczenie ma prowadzona przez nich świetlica środowiskowa i ośrodek rehabilitacyjny, w którym leczą się pacjenci z terenu Bieszczad. W 2005 r. przy parafii ustanowiono sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia Pani Ziemi Sanockiej.
o. Witold Pobiedziński OFMConv.
"Nasz Dziennik" 2007-11-27

Autor: wa