Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Nauka i sztuka w Siedlcach

Treść

Ponad 40 imprez o charakterze popularnonaukowym i artystycznym: wykładów, prezentacji, warsztatów, wystaw, koncertów, a także zajęć terenowych i konkursów odbyło się w Siedlcach w dniach 16-19 października w ramach V Festiwalu Nauki i Sztuki zorganizowanego przez Akademię Podlaską.
Dominantę siedleckiego festiwalu stanowi przyroda - motywem przewodnim tegorocznego spotkania, odbywającego się w 75. rocznicę powstania Ligi Ochrony Przyrody, były kwiaty, prezentowane w fotografii, malarstwie, literaturze. Nie zabrakło też innych aktualnych tematów dotyczących tajemnic otaczającego nas świata - począwszy od struktury DNA, poprzez możliwości mikrochirurgii, po fizykę atmosfery. W wędrówkach po świecie można było odwiedzić różne zakątki świata - od Chin i Australii po USA. Nie zabrakło też refleksji filozoficznej w wystąpieniu rektora WSD diecezji siedleckiej ks. dr. Grzegorza Stolarskiego mówiącego o roli filozofii we współczesnej kulturze.
W ramach festiwalu odbyła się premiera spektaklu "Droga" na podstawie poezji ks. Karola Wojtyły w wykonaniu aktorów siedleckiego teatru ES, został też rozstrzygnięty konkurs "Człowiek Dobro Piękno". Miłośnicy muzyki mogli wysłuchać wykładu dr. Jacka Piecha "Musica sacra a umysł", koncertu organowego, a także występu Chóru Miasta Siedlce.
Obecnie w Polsce organizowanych jest ponad 10 podobnych festiwali, jednakże siedlecki ma stosunkowo długą tradycję - powstał jako drugi, dwa lata po warszawskim. W ciągu pięciu lat rozrósł się do imprezy czterodniowej, poszerzona została jego formuła - od tego roku włączone zostały do niego imprezy kulturalne. Dzięki szerokiej ofercie tematycznej Festiwal Nauki i Sztuki w Siedlcach cieszy się coraz większym zainteresowaniem - zarówno ze strony młodzieży szkolnej, studentów, jak i osób starszych, dla których staje się formą uniwersytetu trzeciego wieku.
Anna Wasak
Nasz Dziennik 22-10-2003

Autor: DW