Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Nauka bez granic

Treść

W Chicago przedstawiciele Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz amerykańskiej Fundacji Zachodniej Cywilizacji podpisali w niedzielę porozumienie o wspólnym kształceniu na odległość. Nauka na kierunku kulturoznawstwo na poziomie licencjackim będzie się odbywała za pomocą internetu. Raz w roku studenci i wykładowcy będą się spotykać w Polsce na zaliczeniu sesji egzaminacyjnej.

Dokument o współpracy między WSKSiM a Fundacją Zachodniej Cywilizacji podpisali między innymi o. Tadeusz Rydzyk, założyciel Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, jej rektor o. Krzysztof Bieliński i prof. Piotr Jaroszyński, a także prezes Fundacji Western Civilization Patrick Carmack, dyrektor Steve Bertucci oraz prof. Peter Redpath.
- Naszym zamysłem jest, by we współpracy z Fundacją Zachodniej Cywilizacji Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej otworzyła niesamowite perspektywy dla młodego pokolenia. Chodzi o to, by chętni, nie tylko Polacy w Polsce, ale Polacy z Polonii, jak i Amerykanie, mogli studiować rzecz niezwykłą, właśnie kulturę zachodnią w jej najlepszym wydaniu, zdobywając tytuł licencjacki - mówi prof. Piotr Jaroszyński. Dyplom wydawany przez WSKSiM będzie ważny w Europie i Stanach Zjednoczonych. - Co najciekawsze, koszty takiej edukacji są wielokrotnie niższe od normalnych studiów w Ameryce. Nauka będzie oparta o kulturę grecką, rzymską, chrześcijańską i polską. A więc ta możliwość poznawania kultury polskiej będzie otwarta także dla Amerykanów - dodaje prof. Jaroszyński.
Trzyletnie studia będą prowadzone na odległość, czyli za pomocą internetu. Student powinien posiadać jedynie komputer i mikrofon. Raz w roku, w okresie wakacji, studenci przyjadą do Torunia na osobiste spotkanie z wykładowcami oraz otrzymają możliwość poznania najpiękniejszych miast w Polsce, takich jak Toruń, Kraków, Warszawa, Częstochowa. - Wszystko odbędzie się w ramach tej szkoły. Taki rodzaj edukacji jest czymś zupełnie niespotykanym, otwiera nowe perspektywy, szczególnie przed młodzieżą polonijną - mówi prof. Piotr Jaroszyński.
Dlaczego Amerykanie podjęli współpracę z polską uczelnią? - Chcemy połączyć nasze wysiłki z wiarą Polaków. Polska wiara jest najsilniejsza w świecie, mimo ataków - mówi prezes Fundacji Zachodniej Cywilizacji Patrick Carmack i dodaje, że Fundacja ma tysiące studentów w 40 krajach na świecie.
Katarzyna Cegielska
"Nasz Dziennik" 2007-12-18

Autor: wa