Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Naturalne świece sojowe do domu - dlaczego warto je palić?

Treść

Lepsza temperatura topnienia, dłuższy czas palenia i brak negatywnego wpływu na środowisko - istnieje wiele powodów, dla których warto zdecydować się na zakup świec naturalnych zamiast tych wykonanych z wosków pochodzenia przemysłowego. Na czym dokładnie polegają najważniejsze różnice? Jak palić i po czym poznać świeczki z odnawialnych surowców?

Naturalne świece sojowe i nie tylko - czym są?

Świece mogą być wytwarzane z różnych materiałów, zarówno syntetycznych jak i tych pochodzenia naturalnego. Mamy do wyboru parafinę, wosk pszczeli, a także woski roślinne, jak na przykład sojowy czy palmowy. Co ważne, aby świeczki mogły zostać tak nazwane, muszą być zrobione z surowca odnawialnego. Od tego, na jaką świecę się zdecydujemy zależy nie tylko sama przyjemność z ich palenia (lub jej brak). Wybierając produkty z wykonane w organicznych substancji dbamy o środowisko, szczególnie w momencie, gdy wybieramy te oparte o materiał roślinny. Jest to nie tylko dobra opcja jako taka, ale również świetnie wpisująca się w nasz światopogląd, jeżeli zdecydowaliśmy się na weganizm lub wegetarianizm.

Świece zapachowe z naturalnych substancji - rodzaje

Świeca naturalna może zostać wykonana z różnych surowców. Na rynku znajdziemy zarówno "czyste", jednorodne świeczki sojowe i inne, jak i takie, w których woski pochodzą z różnych roślin. Do najpopularniejszych rodzajów zaliczamy kolejno:

  • świece z wosku sojowego: naturalne sojowe świece bardzo dobrze się palą i dają ładne, żółte światło. Możemy znaleźć zarówno wersje bezzapachowe, jak i te posiadające zapach, idealne do domowego SPA;
  • świece z wosku kokosowego: mają niską temperaturę topnienia, palą się powoli i "czysto". Często wykorzystywane jako świeczki do masażu;
  • świece z wosku palmowego: podobne w właściwościach palenia do świeczek parafinowych, pomimo swojego naturalnego pochodzenia często są uznawane za szkodliwe, ze względu na szkody poczynione przy okazji upraw palm olejowych;
  • świece z mieszanego wosku: będą posiadać właściwości składowych, zależnie od dobranych proporcji. Jest to ciekawa opcja, gdy chcemy spróbować czegoś nowego;
  • świece z wosku pszczelego: wosk pozyskiwany od pszczół również jest surowcem ekologicznym, jednak ze względu na pochodzenie odzwierzęce tego typu świece nie są wskazane dla wegetarian i wegan.

Dlaczego warto wybrać świece sojowe?

Świece sojowe są bardzo popularnym wyborem wśród osób poszukujących naturalnych odpowiedników. Dobrze się palą, dają przyjemne światło i rewelacyjnie przyjmują zapachy, co pozwala na nasycenie ich dowolną kompozycją. O ile wybierzemy się do sprawdzonego sklepu, będziemy w stanie bez problemu kupić wiele rodzajów świec sojowych bez żadnego dodatku substancji sztucznych, które mogłyby być dla nas niezdrowe. Ponieważ wosk sojowy topi i pali się w niższej temperaturze, niż na przykład stearyna, świece wykonane z tego materiału są bardzo delikatne i mogą być używane także w obecności dzieci, alergików czy kobiet w ciąży.

Jak i kiedy palić ekologiczne świece sojowe?

Świeca sojowa może wypalać się bardzo równomiernie, jeżeli zapewnimy jej odpowiednie warunki. Pierwszym i najważniejszym jest odpowiednio długi czas palenia - jeżeli zależy nam na tym, by powierzchnia świecy była wyrównana, powinniśmy zadbać o palenie jej przez co najmniej trzy godziny. To umożliwi równe zmięknięcie wosku na całym obszarze, dzięki czemu będzie się prezentował bardziej estetycznie. Nie możemy również zapomnieć o regularnym przycinaniu knota, aby uniknąć dymienia.

Ponieważ zapalone świece siłą rzeczy są źródłem otwartego płomyka ognia, ze względów bezpieczeństwa musimy zachować ostrożność przy okazji ich użytkowania. Zwróćmy uwagę, aby w ich pobliżu nie znalazły się żadne łatwopalne materiały, które mogłyby być źródłem rakotwórczych substancji i przyczyną ewentualnego pożaru. Trzymajmy świeczki z daleka od firanek, zasłon i innych luźnych elementów. Nie stawiajmy ich także w przeciągu, na przykład przy otwartym oknie. Jeżeli martwimy się, że możemy zapomnieć o zgaszeniu świecy lub zrobimy to niedokładnie, możemy również zaopatrzyć się w specjalny klosz, który skutecznie odetnie dopływ tlenu i jednocześnie może stanowić dobrą ochronę przed kurzem w czasie, gdy nie korzystamy ze świeczki.

O czym pamiętać przy wyborze i użytkowaniu świec?

Niezależnie od tego, jakie świece wybierzemy, powinniśmy zawsze zwrócić uwagę na to aby były one w słoiczkach lub innych pojemnikach, które mogą stabilnie stać na gładkiej powierzchni - dzięki temu unikniemy ryzyka przewrócenia. Świeczka sojowa lub dowolna inna pochodzenia naturalnego to zawsze lepszy wybór, jeżeli zależy nam na ekologicznym aspekcie kupowania tego rodzaju produktów. Zawsze też wybierajmy świece najwyższej jakości, co pozwoli nam na korzystanie jedynie z ich dobroczynnego wpływu.

Autor: Silesian