Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Nasilają się walki o wodę

Treść

W północnych rejonach Kenii, które dotknięte są suszą, nasilają się w ostatnim czasie walki plemienne o dostęp do wody - poinformowała brytyjska gazeta "Independent". Szacuje się, że wskutek walk pomiędzy miejscowymi plemionami pasterskimi zginęło w ostatnim czasie już kilkadziesiąt osób. Według brytyjskiej gazety, powołującej się na działające w tym rejonie agencje pomocowe, walki te nasiliły się szczególnie w ostatnich dniach, powodując gwałtowny wzrost ofiar w ludziach.
Organizacja charytatywna Oxfam zaapelowała jednocześnie o pilną pomoc międzynarodową dla głodujących Kenijczyków, ponieważ sytuacja w regionach objętych suszą pogarsza się z dnia na dzień. "Independent", powołując się na pracowników organizacji pomocowych, twierdzi, że obecnie członkowie wszystkich plemion w regionie przygotowują się do walki i szykują broń. Bardzo często pasterze mają nie tylko włócznie i łuki, ale także, kupione w sąsiednim południowym Sudanie, karabiny. Eksperci przypominają, że na skutek dotkliwej suszy w regionie padło już ponad 70 proc. bydła, co praktycznie zagraża egzystencji tamtejszym plemionom pasterskim.
JS

"Nasz Dziennik" 2006-02-08

Autor: ab