Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Naród pod krzyżem

Treść

Upamiętniający pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski krzyż został w sobotę odsłonięty na placu Piłsudskiego w Warszawie. Nawiązuje on do krzyża, który był częścią papieskiego ołtarza w czasie Mszy św. w 1979 roku. U podnóża rzeźby została przytwierdzona płyta z wyrytymi słowami wypowiedzianymi przez Ojca Świętego podczas Mszy Świętej w 1979 roku: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi. Tej Ziemi. Amen".

Aktu odsłonięcia krzyża w obecności przedstawicieli władz państwowych i Episkopatu Polski oraz ok. 20 tysięcy uczestników ogólnopolskiego czuwania modlitewnego i mieszkańców Warszawy dokonała prezydent miasta stołecznego Hanna Gronkiewicz-Waltz. Następnie krzyż został pobłogosławiony przez metropolitę warszawskiego ks. abp. Kazimierza Nycza.
W uroczystości wziął udział prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką oraz marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Obecni byli także nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp Józef Kowalczyk, przedstawiciele Episkopatu Polski wraz z jego przewodniczącym ks. abp. Józefem Michalikiem oraz przedstawiciele Polskiej Rady Ekumenicznej. Monument składa się z czterech elementów, a mierzony od podstawy ma 9 metrów wysokości, ramię ma długość 4 metrów.
- Bądźmy Bożymi optymistami, róbmy rzeczy niemożliwe! - apelował ks. abp Kazimierz Nycz w czasie Mszy św., która rozpoczęła się na placu Piłsudskiego zaraz po ceremonii odsłonięcia krzyża. Eucharystia sprawowana była z okazji 30. rocznicy historycznej Mszy św. odprawionej na dawnym placu Zwycięstwa, inaugurującej pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do Ojczyzny. Metropolita warszawski powtórzył modlitwę Papieża Polaka, aby zstąpił Duch Święty i odnowił oblicze tej Ziemi.
Na wypełnionym po brzegi placu Piłsudskiego obecni byli uczestnicy wielkiego czuwania modlitewnego ruchów i wspólnot katolickich, które trwało tam przez całą sobotę. Jego główni organizatorzy to: Ruch Światło-Życie we współpracy z Ogólnopolską Radą Ruchów Katolickich oraz Centrum Myśli Jana Pawła II. Przed południem na plac został wniesiony peregrynujący po diecezjach polskich Krzyż Światowego Dnia Młodzieży. Jego historię młodym przypomniał ks. bp Henryk Tomasik, krajowy duszpasterz młodzieży. Na czuwanie złożył się m.in. bogaty program artystyczny i koncerty. Zwieńczeniem spotkania był Apel Jasnogórski. Po nim metropolita warszawski pobłogosławił zebranych na placu: młodzież z całej Polski i mieszkańców Warszawy.
AKJ, KAI
"Nasz Dziennik" 2009-06-08

Autor: wa