Przejdź do treści
Przejdź do stopki

"Napoleon a Polska 1807-2007"

Treść

W Słupsku zakończył się V Kongres Międzynarodowego Stowarzyszenia Napoleońskiego, który za każdym razem odbywa się w innej części świata. Wybór Słupska w tym roku nie był przypadkowy, ponieważ wiązał się z 200. rocznicą wkroczenia wojsk napoleońskich na ziemie polskie i Pomorza oraz utworzenia Księstwa Warszawskiego. Właśnie w roku 1807 polscy huzarzy pod dowództwem gen. Michała Sokolnickiego w ramach wojsk napoleońskich stoczyli bitwę w Słupsku.

Kongres pod hasłem "Napoleon a Polska 1807-2007" obradował w sali Rycerskiej Zamku Książąt Pomorskich oraz w auli Instytutu Neofilologii Akademii Pomorskiej w Słupsku. W czasie jego trwania naukowcy z polskich uczelni, m.in. z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Akademii Pomorskiej w Słupsku, wygłosili ponad trzydzieści referatów poświęconych epoce napoleońskiej. W kongresie uczestniczyli także historycy z USA i Kazachstanu. Profesor David Markham z USA, wiceprezydent Międzynarodowego Stowarzyszenia Napoleońskiego i wydawca serii źródłowej "Imperial Glory", wygłosił referat "Napoleon i wolność religijna". Natomiast prof. dr Michael Bonura z Akademii Wojskowej West Point w USA zaprezentował "Oblężenie Gdańska w 1807 roku - zwrotny moment napoleońskiej strategii", a prof. dr John G. Gallaber z South Illinois w USA swój referat "Davout - Poniatowski i Księstwo Warszawskie" poświęcił działalności marszałka L.N. Davouta i księcia Józefa Poniatowskiego. Z kolei historyk z Kazachstanu Nikita Redko - Liminen-liability Company "Batys Alga" w Uralsku, przedstawił "Udział Kozaków zauralskich w wojnach przeciwko Rosji 1799-1813".
Słupski kongres został zainaugurowany otwarciem wystawy okolicznościowej "Napoleońskie impresje". Na ekspozycji zgromadzono m.in. ryciny i grafiki przedstawiające mundury wojskowe, repliki, a także figurki żołnierzyków, medale i literaturę poświęconą Napoleonowi Bonapartemu. Wystawa zorganizowana w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku będzie czynna przez cały lipiec. Wstęp na wystawę jest wolny. Specjalnie z okazji kongresu odbył się również w okolicach Zamku Książąt Pomorskich nad rzeką Słupią barwny pokaz historyczny grup rekonstrukcyjnych huzarów Księstwa Warszawskiego, walczących w bitwie z oddziałami pruskimi stoczonej w słupskim grodzie w 1807 roku. Organizatorami kongresu byli: oddział słupski Polskiego Towarzystwa Historycznego, International Napoleonic Society (Międzynarodowe Stowarzyszenie Napoleońskie - USA), Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku i Akademia Pomorska w Słupsku.
Jerzy Walczak

"Nasz Dziennik" 06.07.07

Autor: aw