Należy zabiegać o prawe sumienia
Treść
Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik
Ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki i zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, bronił prof. Bogdana Chazana i innych podobnie myślących lekarzy.
Ksiądz arcybiskup przemawiał wczoraj w łódzkiej katedrze na zakończenie wędrówki mieszkańców miasta szlakiem pamięci św. Jana Pawła II, który pielgrzymował do Łodzi 27 lat temu - podaje Katolicka Agencja Informacyjna (KAI).
W ciągu kilku godzin odwiedzono 6 miejsc związanych z wizytą Ojca Świętego - m.in. lotnisko, tablicę pamiątkową niedaleko Uniontexu i katedrę. Wędrówka już tradycyjnie rozpoczęła się przed łódzkim urzędem miasta, na pamiątkę przyjęcia przez św. Jana Pawła II honorowego obywatelstwa miasta Łodzi. Kolejnym punktem na łódzkim papieskim szlaku było Lotnisko im Władysława Reymonta, gdzie Papież udzielił Pierwszej Komunii Świętej około 1500 dzieciom.
Następnie uczestnicy przejechali autobusami MPK na ul. Pabianicką przed Fabrykę krawatów NEK, gdzie widnieje tablica upamiętniająca rozmowę Papieża z witającymi go łodzianami. Na ul. ks. bp. Tymienieckiego spotkano się przy tablicy upamiętniającej spotkanie św. Jana Pawła II z łódzkimi włókniarkami.
W bazylice archikatedralnej ks. bp Adam Lepa przypomniał spotkanie, jakie miało miejsce 27 lat temu w katedrze z przedstawicielami łódzkiego świata nauki. Wędrówka papieskim szlakiem zakończyła się na placu Katedralnym. Tu ks. abp Marek Jędraszewski mówił m.in. o kampanii wymierzonej przeciwko lekarzom, którzy chcą bronić ludzkiego życia w imię własnego sumienia. Wspomniał o doniesieniach do prokuratury przeciwko prof. Chazanowi i innym lekarzom.
- To oskarżenie i ta fala propagandowa jest niezrozumiała najpierw z tego powodu, że prawo do wolności sumienia i religii jest gwarantowana naszą Konstytucją. Kto zatem chce łamać sumienia i łamać prawo? – pytał metropolita łódzki.
– Wielkość Jana Pawła II, wielkość uniwersalna wypływa właśnie z tego, że wszędzie, gdzie był, upominał się o prawa człowieka, o prawa do wolności, a dla niego najbardziej znaczącym kryterium tego, czy w jakimś państwie jest wolność, było to, czy przestrzegane tam jest prawo do wolności sumienia i prawo do wolności religijnej - wskazywał ks. abp Jędraszewski.
Metropolita nawiązał też do łódzkiego Centrum Zdrowia Matki Polki. - Tam się walczy o życie matki i dziecka z ogromnym poświęceniem, nie zważając na wymiary czysto ekonomiczne, bo ci ludzie, którzy tam pracują, wiedzą, że ludzkie życie jest bezcenne i tutaj chciałbym stąd złożyć dzisiaj im hołd - podkreślił.
Na zakończenie wędrówki papieskim szlakiem ks. abp Marek Jędraszewski zwrócił się o modlitwę wstawienniczą do św. Jana Pawła II za Ojczyznę, by, jak powiedział, nie zabrakło w Polsce ludzi prawego sumienia. - Do sumień prawych należy ostatni głos - zakończył metropolita łódzki.
Autor: mj