Największa jest miłość
Treść
Zdolność właściwej oceny wartości naszych czynów zależy od naszego podstawowego nastawienia, które można sprowadzić do pytania, przed kim lub przed czym stoimy. Czy stoimy przed Bogiem żywym, czy przed instancją, która nas ocenia?
Miłość nadaje sens wszystkiemu temu, czym żyjemy. Więcej: ona jest samym sensem, jądrem życia, które Bóg pragnie nam dać. Wcale nie musimy osiągać czegoś wielkiego, bo ważne nie jest to, czego pragniemy, ale miłość, która daje życie. Przy podejmowaniu czegokolwiek najistotniejsze pozostaje pytanie, czy to buduje w nas miłość. Jedynie miłość może być treścią i zasadniczym dynamizmem naszego życia.
Zdolność właściwej oceny wartości naszych czynów zależy od naszego podstawowego nastawienia, które można sprowadzić do pytania, przed kim lub przed czym stoimy. Czy stoimy przed Bogiem żywym, czy przed instancją, która nas ocenia? Jeżeli stajemy przed Bogiem rozumianym jako instancja oceniająca (jak to było w przypadku faryzeusza w świątyni) i chcemy się przed Nim wykazać, wówczas sami sobie przypisujemy zasługę za dobre czyny, które stają się podstawą uznania. Jeżeli jednak popełniamy grzech, nasze czyny stają się świadectwem naszej słabości, znakiem przegranej i często rozpaczy. Kiedy natomiast stajemy przed Bogiem miłosiernym, zaczynamy rozumieć, że wszelkie dobro jest Jego darem, nie naszą zasługą. Taka pokorna świadomość umożliwia prawdziwie otworzyć serce na miłość, która nie jest z nas, ale od Boga, źródła miłości. I tylko wtedy staje się ona prawdziwą miłością i życiem. Pełna pokory umie wówczas przyjąć dar w prostocie i dzielić się nim bez „szukania swego” / Fragment książki Droga człowieka /
Włodzimierz Zatorski OSB – urodził się w Czechowicach-Dziedzicach. Do klasztoru wstąpił w roku 1980 po ukończeniu fizyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pierwsze śluby złożył w 1981 r., święcenia kapłańskie przyjął w 1987 r. Założyciel i do roku 2007 dyrektor wydawnictwa Tyniec. W latach 2005–2009 przeor klasztoru, od roku 2002 prefekt oblatów świeckich przy opactwie. Autor książek o tematyce duchowej, między innymi: “Przebaczenie”, “Otworzyć serce”, “Dar sumienia”, “Milczeć, aby usłyszeć”, “Droga człowieka”, “Osiem duchów zła”, “Po owocach poznacie”. Od kwietnia 2009 do kwietnia 2010 przebywał w pustelni na Mazurach oraz w klasztorze benedyktyńskim Dormitio w Jerozolimie. Od 2010 do 2013 był mistrzem nowicjatu w Tyńcu. W latach 2013-2015 podprzeor. Obecnie pełni funkcję asystenta Fundacji Opcja Benedykta.
Żródło: cspb.pl, 7 stycznia 2021
Autor: mj