Najszczęśliwsi ludzie świata
Treść
Gdyby przeprowadzić sondę w wybranych miastach Polski na temat szczęścia i tego, co sprawia, że czujemy się szczęśliwi, większość respondentów wspomniałaby na pewno o pieniądzach. Marzymy o wielkiej wygranej w „Totolotka” wierząc głęboko w to, że jeden los na loterii ma moc rozwiązania wszystkich naszych życiowych problemów. Psychologia zajmuje się ostatnio badaniem korelacji pomiędzy poczuciem szczęścia i stanem portfela, a wyniki są zaskakujące! Najlepszym dowodem na to, że pieniądze nie zawsze przynoszą szczęście są rezultaty badań na najszczęśliwsze narodowości świata. Szczegóły poniżej.
Pieniądze szczęścia nie dają?
Wielkie kumulacje w lotto czy losowania specjalne EuroMillions (najbardziej znana gra liczbowa w Europie –przyp. red.) zachęcają tłumy ludzi żeby zagrać. W Polsce mieliśmy w kwietniu szansę na 40-milionową kumulację, a kolejki do kolektur przypominały te sklepowe sprzed prawie trzydziestu lat. Kieruje nami pozytywny dreszczyk emocji i – na szczęście – zwyczajna ludzka chęć szybszej spłaty kredytu czy pomocy finansowej dla najbliższych. Warto jednak pamiętać o tym, że pieniądze wszystkich problemów za nas nie załatwią. Nie sprawią też, że z dnia na dzień staniemy się radosnymi optymistami, jeśli optymizm nie leży w naszej naturze. Ludzie niestety często o tym zapominają.
Skoro jednak obalamy mit, że wraz ze wzrostem gotówki przybywa nam powodów do zadowolenia, to powstaje pytanie – co sprawia, że ktoś czuje się spełniony i szczęśliwy w życiu a ktoś inny nie?
Niesamowite wyniki badań
Badacze znaleźli odpowiedź na to pytanie przy okazji sprawdzenia i przeanalizowania danych i sondaży na temat dobrostanu w większości krajów świata. Wyniki rzeczywiście są zdumiewające. W ścisłej czołówce według badań Gallupa znalazły się: Paragwaj, Kolumbia, Ekwador, Gwatemala i Honduras. Gołym okiem widać, że nie są to państwa zaliczane do najbogatszych.
Na czym polegało badanie, które przeprowadzono w 143 krajach świata? Otóż pierwszy etap polegał na tym, że zadano zaledwie pięć pytań dokładnie 1000 osobom z każdego kraju – jak czuli się dzień wcześniej (i czy mieli powody do śmiechu), czy czuli się wypoczęci i mieli poczucie, że inni traktują ich z szacunkiem. Następnie zapytano ich także czy dzień przed ankietą nauczyli się czegoś nowego lub interesującego i czy czuli radość. Potem opracowano coś na wzór „wskaźnika pozytywności” i przeprowadzono dalsze badania. Przyjęto, że na ogólne poczucie dobrostanu znaczący wpływ ma aż pięć czynników – poczucie celu w życiu, stosunki społeczne i relacje, poczucie bezpieczeństwa, zdrowie i sprawność fizyczna, oraz stabilność finansowa.
Dla porównania – Szwajcaria znalazła się na 12 miejscu klasyfikacji, Kanada na 16, Stany Zjednoczone na 24, Niemcy na 33, Nigeria na 40, Sri Lanka na 41, Hiszpania na 53 a Polska na miejscu 65 – tuż przed Kambodżą, Maltą czy Grecją.
Przepis na szczęście – czy istnieje?
Sonja Lubomirsky, psycholog badająca szczęście, wyróżniła trzy czynniki kształtujące poziom szczęścia każdego człowieka – geny, okoliczności (środowisko), oraz nasze działania i aktywności. Okazało się, że uwarunkowania genetyczne mają co prawda 50-procentowy wpływ na poczucie szczęścia, ale otoczenie odgrywa niewielką rolę (tylko 10%). Natomiast aż 40% naszego szczęścia zależy od nas samych, a mówiąc dokładniej, od aktywności jakie podejmujemy w życiu. O jakie aktywności chodzi? Badaczka wspomina o praktykowaniu wdzięczności, dbaniu o relacje z innymi ludźmi, ćwiczenie optymizmu, wybaczanie innym czy robienie jak najwięcej takich rzeczy, które nas wciągają i pasjonują. Nie są to być może bardzo odkrywcze zalecenia; jednak zupełnie inną kwestią jest fakt, że wielu z nas to wszystko wie, ale mało kto praktykuje na co dzień. W ogólnym poczuciu szczęścia bardzo ważną rolę odgrywa także posiadanie wyższego celu w życiu i poczucie, że jest się potrzebnym innym ludziom. Idealnie wpisałby się tutaj z filmu „Wszystko za życie” – „Szczęście jest prawdziwe tylko wtedy, gdy je się dzieli”. Nic dziwnego zatem, że to kraje Ameryki Południowej są w czołówce najszczęśliwszych na świecie. To właśnie tam przede wszystkim dba się o takie wartości jak rodzina, wiara czy relacje międzyludzkie.
Kamil Kucharski
Autor: Kamil Kucharski