Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Najpierw offset, później dostawa

Treść

Senacka Komisja Gospodarki Narodowej rozpatrzy dziś nową ustawę offsetową. Ustawę o niektórych umowach kompensacyjnych zawieranych w związku z umowami dostaw na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa Sejm uchwalił pod koniec października jednogłośnie. Zmiany w procedurze zawierania umów mają w założeniu poprawić ich przygotowanie i elastyczniejsze negocjowanie nowych kontraktów.
Nowelizację ustawy offsetowej wymusiły dotychczasowe doświadczenia z offsetem, który jest realizowany przez zagranicznych dostawców uzbrojenia opornie. Przy okazji dostarczenia do Polski przez Amerykanów samolotów F-16 wiceminister gospodarki Paweł Poncyljusz zwracał uwagę, że na 6 miliardów dolarów amerykańskich zobowiązań offsetowych zaliczono dopiero trochę ponad 3,8 mld, a z 25 na 44 zobowiązania offsetowe strona amerykańska się wycofała, na co pozwalała umowa zawarta w 2003 roku. Najgorzej wygląda sprawa offsetu bezpośredniego, czyli inwestowanie w polski przemysł zbrojeniowy. Poncyljusz zaznaczył też, że w Ministerstwie Gospodarki cały czas trwają rozmowy z przedstawicielami Lockheed Martin o nowych zobowiązaniach, które Amerykanie mieliby zrealizować.
Nowe regulacje w ustawie offsetowej przewidują m.in., że umowę na dostawę sprzętu wojskowego i uzbrojenia będzie musiało poprzedzać zawarcie offsetu. Dzięki temu zagraniczni dostawcy powinni staranniej przygotowywać swoje propozycje zobowiązań offsetowych. Będą one dotyczyć zamówień przekraczających 5 milionów euro, które będą realizowane w ciągu trzech kolejnych lat. Ustawa przewiduje również, że minister gospodarki na wniosek dostawcy uzbrojenia może zgodzić się na wypłatę przez niego odszkodowania w przypadku nierealizowania umów wynikających z offsetu lub wykonania jednego lub kilku nowych zobowiązań offsetowych.
W ostatnim czasie Ministerstwo Gospodarki podpisało trzy nowe małe umowy offsetowe; pod koniec września z amerykańską firmą Harris Corporation, w związku z dostawą do Polski radiostacji plecakowych i pokładowych. Jej wartość to 10,5 mln dolarów.
Na początku października podpisano natomiast umowy z dwiema firmami: z norweską Nammo Raufoss AS - w związku z dostawą amunicji kalibru 12,7 mm oraz 30 mm. Dzięki offsetowi Zakłady Metalowe MESKO w Skarżysku-Kamiennej mają pozyskać nowoczesną technologię umożliwiającą uruchomienie produkcji nowoczesnej amunicji kalibru 12,7 mm typu RR-T. Wartość umowy to 70,96 mln euro.
Trzeci kontrakt został zawarty ze szwedzką firmą Saab Bofors Dynamics. Umowa o wartości 127,3 mln euro zakłada m.in. pozyskanie przez Polskę nowoczesnej technologii produkcji amunicji, rakiet przeciwokrętowych, a związana jest z dostawą dla naszej Marynarki Wojennej rakiet RBS15 Mk3.
Artur Kowalski

"Nasz Dziennik" 2006-11-14

Autor: wa