Najmłodsza sztuka środkowoeuropejska
Treść
Coraz bardziej popularny staje się międzynarodowy konkurs "Autoportret", organizowany przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli dla studentów uczelni artystycznych. Setki uczestników z Polski, Słowacji, Ukrainy, Białorusi, Czech, Łotwy, Litwy i Estonii rywalizuje o wysoką nagrodę i promocję swojego talentu.
Prace z poprzednich edycji konkursu inspirowane były twórczością Jacka Malczewskiego, Olgi Boznańskiej i Albrechta Dürera - ich obrazy były prezentowane w stalowowolskim muzeum. Do czwartej edycji zgłoszono prace inspirowane sztuką artystów wybranych przez uczestników konkursu, którzy także mieli swobodę wypowiedzi w dowolnym medium. W rezultacie przyniosło to różnorodność propozycji artystycznych - od tradycyjnego malarstwa do wideoprezentacji z pogranicza filmu. Najwyżej punktowano indywidualne podejście do tematu oraz oryginalność. Nagrodzone prace pozostają w Muzeum Regionalnym w Zamku Lubomirskich w Stalowej Woli, dając początek niepowtarzalnej kolekcji najmłodszej sztuki środkowoeuropejskiej.
Tegoroczna wystawa pokonkursowa pokazywana jest nie tylko w Stalowej Woli. Najpierw trafiła do Krakowa - prace laureatów edycji 2005 zaprezentowano w Galerii Kotłownia na Politechnice Krakowskiej w lutym 2006 roku. W kwietniu natomiast ekspozycja znalazła się we Lwowie, w salach Lwowskiego Muzeum Historycznego. Muzeum Regionalne w Stalowej Woli reprezentowały na wernisażu Lucyna Mizera - dyrektor, i Monika Kuraś - kurator wystawy i koordynator konkursu, obecni byli także przedstawiciele konkursowego jury. Wystawę otwierali: Bohdan Czajkowski - dyrektor Lwowskiego Muzeum Historycznego, oraz Andrij Bokotej - rektor Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk Pięknych.
- Ukraińską prezentację wystawy pokonkursowej "Autoportret" zorganizowała Lwowska Narodowa Akademia Sztuk Pięknych. Było to dla nas ważne wydarzenie, bo pierwszy raz pokazaliśmy plon konkursu za granicą, choć już od dwóch edycji konkurs ma zasięg międzynarodowy - mówi Monika Kuraś. Na wernisażu wystawy rektor Bokotej podnosił znaczenie sztuki dla międzynarodowej integracji utalentowanych młodych ludzi, dziękując jednocześnie stalowowolskim muzealnikom za ich wkład w to dzieło. Natomiast dyrektor Czajkowski podkreślił, że jest to kolejny etap w dynamicznie rozwijającej się współpracy obu muzeów. Zdaniem pani kurator, ekspozycja cieszyła się tym większym zainteresowaniem, że Grand Prix konkursu zdobył student Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk Pięknych Mihai Timoszenko. Jego autorska wystawa towarzyszyła ekspozycji pokonkursowej, stanowiąc ciekawe uzupełnienie. Dodatkową atrakcją był występ teatru pantomimy, prowadzonego przez Mihaia i jego żonę Ulianę. - Wśród gości dominowali studenci. Być może wielu z nich spróbuje swoich sił w kolejnej edycji konkursu - wyraża nadzieję Monika Kuraś.
Alicja Trześniowska
"Nasz Dziennik" 2006-05-15
Autor: ab