Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Najlepszy czysty olej

Treść

Od początku roku drastycznie obniżyło się zainteresowanie przemysłu produkcją biokomponentów do paliw. Wielkie inwestycje w budowę nowych zakładów wstrzymano, innych nie rozbudowywano. To efekt rozporządzenia ministra finansów, które drastycznie obniżało zwolnienia dla biokomponentów z podatku akcyzowego. Bez tego produkcja biopaliw stała się nieopłacalna. Teraz jednak, gdy 1 lipca ma wejść w życie nowa ustawa z wyższymi stawkami zwolnień z akcyzy, a posłowie przyznali firmom także ulgi w podatku dochodowym, branża biopaliwowa zaczyna powoli ruszać z miejsca.

Dotyczy to przede wszystkim stuprocentowego samoistnego biopaliwa - oleju, który można bezpośrednio lać do silników. Od 1 lipca stawka akcyzy na taki rodzaj paliwa spadła z 20 groszy do 1 grosza. Dlatego zaczynają na nowo wracać plany uruchamiania produkcji biokomponentów na bazie rzepaku.
Pierwsza sygnał dała Rafineria Trzebinia, sprzedająca w hurcie Bioester, który można stosować m.in. w ciągnikach i maszynach rolniczych, a jest aż o 25 groszy tańszy na litrze niż tradycyjny olej napędowy. Rafineria ma już 35 odbiorców tego paliwa, a w kolejce na podpisanie kontraktów czeka kolejnych 150 firm. Jak informuje Krajowa Izba Biopaliw, odbiorcami Bioestru są zarówno stacje paliw, jak i właściciele firm transportowych czy budowlanych.
- Niektórzy zamiast jeździć na tanim oleju opałowym, będą mieli teraz możliwość jeżdżenia legalnie na oleju roślinnym - żartuje Andrzej Rozmysło, właściciel firmy transportowej. Planuje on testowanie pod kątem nowego paliwa swoich niektórych pojazdów dostawczych.
W ślad za zakładem w Trzebini produkcję czystego biodiesla chce rozpocząć koncern Lotos w swoje rafinerii Czechowicach; tam też jest już ku temu prawie wszystko przygotowane.
Także firmy prywatne nie chcą zostać w tyle. Elstar Ols wydał ponad 50 mln zł na zakład w Elblągu i teraz wreszcie odbędzie się rozruch instalacji. Również dawna garbarnia Skotan po przestawieniu się na działalność w biznesie paliwowym, czasowo wstrzymała inwestycje. Ale teraz, gdy produkcja biopaliw, a zwłaszcza czystego oleju, stała się opłacalna, Skotan zapowiada długo oczekiwane uruchomienie instalacji, która rocznie będzie wytwarzać 100 tys. ton biokomponentu.
KL

"Nasz Dziennik" 05.07.07

Autor: aw