Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Najkrwawsza bitwa I wojny światowej

Treść

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Członkowie stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński kolejny raz uczczą polskich bohaterów. Rozpoczął się dwudniowy zlot motocyklowy „Wielka Wojna – PAMIĘTAMY”.

Sto lat temu, od 11 listopada do 6 grudnia 1914 roku, w okolicach Łodzi rozegrana została największa operacja manewrowa I wojny światowej na froncie wschodnim. Walczyło w niej blisko 700 tysięcy żołnierzy, zginęło ponad 200 tysięcy, ponieważ było także wielu Polaków zmobilizowanych do armii zaborców. Organizatorzy zlotu zapraszają do upamiętnienia naszych rodaków w 100-lecie bitwy, w roku 100-lecia wybuchu Wielkiej Wojny, bo tak współcześnie nazywana była I wojna światowa.

– Wielka Wojna, czyli w naszej dzisiejszej pamięci I wojna światowa, była wydarzeniem, które pozostawiło po sobie bardzo głębokie ślady u wszystkich, którzy byli ogarnięci wydarzeniami wojennymi. Tak się składa, że dość dużo działań wojennych związanych przede wszystkim z rokiem 1914 i 1915 miały miejsce na ziemiach polskich. Aż może dziwić, że pamięć Wielkiej Wojny dziś jest tak daleka – wyjaśnił w rozmowie z NaszymDziennikiem.pl Leszek Rysak, komandor zlotu.

Do najbardziej tragicznych wydarzeń roku 1914 należała tzw. Operacja Łódzka – najkrwawsza bitwa I wojny światowej, biorąc pod uwagę średnie dzienne straty w ludziach.

– Na dobrą sprawę nie pamiętamy o tym. Zupełnie tak, jakbyśmy na nowo musieli odkrywać historię. I tutaj jest najistotniejszy element tego:  to niekoniecznie jest historia nam obca, czyli jedynie historia zaborców armii rosyjskiej czy niemieckiej. Należy pamiętać, że na polu bitwy naprzeciw siebie stanęli również Polacy zaprzęgnięci do armii zaborczych. To nie zmienia faktu, że walczyli. Taka właśnie sytuacja miała miejsce pod Łodzią. Prawdopodobnie około 30 proc. tych, którzy tam walczyli i ginęli, to byli Polacy. Trudno sobie wyobrazić bardziej klarowny i jednoznaczny obraz – przypomina nasz rozmówca.

Operacja zorganizowana przez Niemców przeciwko stronie rosyjskiej jednocześnie dotykała Polaków. To właśnie z tego powodu organizatorzy postanowili przypomnieć nie tylko motocyklistom o I wojnie światowej.

Dzisiaj w ramach zlotu przewidziana jest sesja naukowa, na której zostaną przedstawione referaty „Wielka Wojna Światowa na ziemiach polskich, Operacja Łódzka, Pamięć Wielkiej Wojny, połączona z projekcją filmu o Operacji Łódzkiej, Rajdzie Katyńskim i Moście Pamięci. Wstęp wolny. Zlot zakończy się jutro Mszą świętą w archikatedrze łódzkiej pod wezwaniem Św. Stanisława Kostki.

Agnieszka Paprocka-Waszkiewicz
Nasz Dziennik, 15 listopada 2014

Autor: mj