Nadzór strategiczny
Treść
Nowe instrumenty nadzoru włacicielskiego zostały zawarte w przyjętym wczoraj przez rzšd projekcie ustawy o nadzorze włacicielskim nad spółkami z udziałem Skarbu Państwa. Ustawa ma wzmocnić nadzór państwa przede wszystkim nad spółkami, które sš dla państwa ważne ze względów strategicznych. Listę takich spółek przygotowuje ministerstwo skarbu.
Zawarte w ustawie przepisy majš za zadanie definitywnie skończyć z bałaganem w nadzorze nad przedsiębiorstwami z udziałem Skarbu Państwa. - To była sfera, gdzie dochodziło do licznych nadużyć. Ten stan w ostatnich latach może się poprawił, ale sytuacja wcišż była zła - mówił premier Jarosław Kaczyński. Jak dodał, prace nad projektem ustawy trwały długo, gdyż jest to problem "niełatwy". Z czasem jednak, jak zapowiedział szef rzšdu, zmniejszy się liczba spółek nadzorowanych przez państwo.
Ustawa ma bowiem za zadanie pozwolić na okrelenie wieloletniego harmonogramu prywatyzacji firm z udziałem Skarbu Państwa. Zmniejszenie liczby spółek, w których udziały posiada państwo, ma się natomiast przyczynić do zwiększenia nadzoru na tymi, które sš strategiczne dla narodowego bezpieczeństwa. - Na tej licie będš różne spółki, od takich jak przedsiębiorstwa transportujšce ropę, gaz i energię elektrycznš, z drugiej strony będzie tam także kopalnia soli w Wieliczce, nie ze względu na swoje wartoci dla gospodarki, ale że stanowi istotnš wartoć kulturowš - powiedział minister skarbu Wojciech Jasiński. Na licie znajdš się też np. monopole państwa, media elektroniczne, usługi pocztowe, firmy zajmujšce się produkcjš i obrotem materiałami oraz technologiš dla potrzeb wojska i policji, ochronš zdrowia oraz ratownictwem morskim i górniczym.
Przyspieszenie prywatyzacji rzšd chce osišgnšć dzięki poszerzeniu możliwoci zbywania akcji Skarbu Państwa w trybie aukcji. Zwiększone majš być również możliwoci komunalizacji spółek.
Zarzšdy spółek byłyby też zobowišzane do przygotowywania planów strategicznych. Wprowadzony zostanie również nowy system oceny przedsiębiorstw oparty na wskanikach ekonomicznych. Minister skarbu państwa uzyska natomiast dostęp do informacji na temat spółek od innych organów administracji publicznej, np. z Krajowego Rejestru Sšdowego.
Nowe rozwišzania majš dotyczyć ogółem 1,5 tys. spółek z udziałem Skarbu Państwa i 300 przedsiębiorstw państwowych. Rzšd chce, by przepisy zaczęły obowišzywać jeszcze w tym roku.
Artur Kowalski
"Nasz Dziennik" 2007-06-20
Autor: wa