Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Nadlatują F-16

Treść

Pierwsze cztery F-16 wylądują 9 listopada w podpoznańskich Krzesinach, gdzie zostaną im nadane polskie nazwy. Ministerstwo obrony zapewnia, że wszystko jest gotowe na przyjęcie maszyn. Od stycznia przyszłego roku piloci zaczną wykonywać pierwsze loty szkoleniowe.

Resort obrony podkreślił, że prace wykonane w bazie w Krzesinach w pełni zabezpieczają eksploatację F-16. Wojsko zbudowało i wyremontowało budynki o łącznej powierzchni ponad 300 tys. m sześc. i przygotowało setki tysięcy metrów kwadratowych nowych nawierzchni. Lotnisko w Krzesinach zostało wyposażone m.in. w oczyszczalnię ścieków, oczyszczalnię wód opadowych i zabezpieczenia chroniące przed hałasem.
Według rzecznika MON Piotra Paszkowskiego, zaległości w przygotowaniach infrastruktury naziemnej sprzed kilku miesięcy zostały nadrobione i pozwala ona obecnie przyjąć pierwsze samoloty wielozadaniowe F-16.
Dowódca Sił Powietrznych RP generał broni Stanisław Targosz zaznaczył, że wprowadzenie samolotu F-16 oznacza wiele zmian w technice wojskowej, w tym w systemach nawigacji, łączności, dowodzenia i uzbrojenia, a także zmiany w mentalności związane z nowymi procedurami. - To kolejny krok w przechodzeniu z techniki wschodniej na zachodnią. F-16 zmieni oblicze naszych Sił Powietrznych - podkreślił generał. Zdaniem Targosza, nowy system będzie wykorzystywany także przez wojska lądowe i morskie.
Odpowiedzialność za dostawę F-16 ponoszą Amerykanie i to ich piloci sprowadzą samoloty na polskie lotnisko. Według zapowiedzi, jedną z maszyn przyleci ppłk Rościsław Stepaniuk - jeden z pierwszych polskich lotników, którzy ukończyli kurs w Fort Worth w Teksasie.
Polska zakupiła łącznie 48 wielozadaniowych samolotów bojowych F-16, z tego 12 w dwumiejscowej wersji szkolno-bojowej. Od listopada 2006 do listopada 2007 r. 23 samoloty jednomiejscowe i 9 samolotów dwumiejscowych trafi do 3. i 6. eskadry lotnictwa taktycznego w Krzesinach, a od lutego do grudnia 2008 r. - 13 maszyn jednomiejscowych i 3 dwumiejscowe znajdą się w 10. eskadrze lotnictwa taktycznego w Łasku.
Pierwsza eskadra F-16 w liczbie 16 samolotów ma być gotowa do działań w 2008 r., wszystkie polskie F-16 - w 2012 roku. W USA szkoli się obecnie 48 pilotów, 36 z nich na F-16, a 12 na T-38. W 2007 r. ma się rozpocząć szkolenie pilotów F-16 w kraju. W Stanach Zjednoczonych szkoli się też 170 specjalistów obsługi naziemnej, ponad 50 z nich osiągnie stopień instruktora. Za pięć lat Siły Powietrzne chcą mieć 78 pilotów latających F-16, do 2008 r. 2 tys. osób ma być gotowych do eksploatacji systemu F-16. Polska będzie 23. państwem wykorzystującym F-16 i siódmym krajem europejskim posiadającym te samoloty na wyposażeniu. Dostarczana Polsce wersja Block 52+ jest najnowocześniejszą spośród systemów F-16 państw NATO.
W uroczystości przekazania samolotów weźmie udział prezydent Lech Kaczyński, a jego żona Maria odsłoni na jednym z samolotów biało-czerwoną szachownicę i nada polskiemu F-16 nazwę, która zostanie wyłoniona w konkursie. Zgłoszono w nim blisko 120 propozycji, w tym: Bielik, Błyskawica, Grom, Jastrząb, Jaskółka, Krogulec i Szerszeń.
Paweł Tunia

"Nasz Dziennik" 2006-10-31

Autor: wa

Tagi: f-16 f16