Na wyjątkowym cmentarzu
Treść
W sanktuarium św. Kazimierza przy ul. Reformackiej 4 w Krakowie 2 i 3 listopada są tradycyjnie dniami, w których można odwiedzić pewien szczególny cmentarz mieszczący się w podziemiach kościoła. Dzięki panującemu tam specyficznemu mikroklimatowi spoczywające ciała uległy naturalnej mumifikacji.
W latach 1680-1870 w podziemiach pochowano około tysiąca osób. Na widok publiczny jest wystawionych blisko 50 trumien. Spoczywają tam darczyńcy oraz dobrodzieje franciszkańskiego zakonu, w tym m.in. rodziny Szembeków, Wielopolskich, Załuskich. W osobnej krypcie złożono ciało zmarłego w opinii świętości o. Sebastiana Wolickiego żyjącego w latach 1644-1732. To także miejsce wiecznego spoczynku księcia Jana Wielopolskiego czy biskupa Mikołaja Szembeka, syna Franciszka, fundatora klasztoru. Przejmująca jest modlitwa przy ciałach kilku braci, których pochowano w niegdyś tradycyjny dla zakonników sposób - zostali ułożeni w habitach z kamieniami pod głową na gołej ziemi.
Ojcowie Reformaci, którzy opiekują się tą wyjątkową nekropolią, zwracają uwagę, że schodząc do podziemnego cmentarza, należy zachować powagę i pamiętać o modlitwie za tych, którzy tam spoczywają. Do podziemi sanktuarium św. Kazimierza będzie można zejść 2 i 3 listopada w godz. 11.00-13.00, 14.00-16.00 oraz po godz. 18.30.
Małgorzata Bochenek, Kraków
"Nasz Dziennik" 2009-10-30
Autor: wa