Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Na szkolenie i do pracy

Treść

Siedemdziesiąt procent z 9,5 mld euro unijnych funduszy ma zostać przeznaczonych w latach 2007-2013 na inwestycje w tzw. kapitał ludzki. Informację taką przekazała wczoraj minister rozwoju regionalnego Grażyna Gęsicka. Chodzi przede wszystkim o aktywizację zawodową i szkolenia.

Program Operacyjny Kapitał Ludzki (PO KL) jest jednym z programów stanowiących instrumenty realizacji Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia na lata 2007-2013. Strategia ta zakłada znaczne przyspieszenie rozwoju społeczno-gospodarczego Polski, wzrost zatrudnienia oraz zwiększenie spójności społecznej, gospodarczej i terytorialnej z pozostałymi krajami Unii Europejskiej.
Jednym z założeń programu jest decentralizacja w zarządzaniu środkami Europejskiego Funduszu Społecznego w Polsce. Największe inwestycje finansowane z puli programu mają być przeznaczone na: wzrost zatrudnienia, edukację, integrację społeczną, budowę sprawnej i skutecznej administracji publicznej wszystkich szczebli.
- Na ten program zostanie przeznaczone ponad 9,5 mld euro - powiedziała minister Grażyna Gęsicka. - Instytucja zarządzająca będzie się mieściła w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego i wszystkie aspekty tego programu zarówno od strony merytorycznej, jak i sprawy dotyczące współpracy między rządem i województwami będą się odbywały w jednym miejscu - dodała.
Partnerem resortu są jednostki samorządu terytorialnego. - Jest to bardzo ważne, ponieważ to właśnie powiaty i gminy realizują większość zadań z zakresu przeciwdziałania bezrobociu czy z zakresu integracji społecznej. W nich mieszczą się powiatowe centra pomocy rodzinie oraz gminne i miejskie ośrodki pomocy społecznej - mówiła minister.
Do tej pory z programu skorzystało pół miliona osób, ponad 40 proc. mężczyzn i blisko 60 proc. kobiet. Największą grupę stanowili bezrobotni, a wśród nich głównie ludzie młodzi, poniżej 25. roku życia. Po około pół roku od zakończenia udziału w projekcie przeszło połowa (52 proc.) osób objętych wsparciem pracowała, a niewielki odsetek (3 proc.) prowadził własną firmę.
Magdalena M. Stawarska

"Nasz Dziennik" 2006-06-27

Autor: ab