Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Na straży depozytu wiary

Treść

(FOT. CZESTOCHOWA.US)

Rodzina Radia Maryja z kontynentu północnoamerykańskiego po raz XVI spotkała się w niedzielę w sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Doylestown w Amerykańskiej Częstochowie w stanie Pensylwania. Mszy św. dziękczynnej za toruńskie katolickie media i świętego Jana Pawła II przewodniczył ks. bp Ignacy Dec, pasterz Kościoła świdnickiego. Nie zabrakło także ojców z Radia Maryja, na czele z o. dyrektorem Tadeuszem Rydzykiem CSsR.

Rodzinę Radia Maryja w Amerykańskiej Częstochowie powitał o. Rafał Walczyk, przeor sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Doylestown. W swym przemówieniu nawiązał do słów Jana Pawła II „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”. – Jakże aktualne są dziś te słowa wypowiedziane przez naszego wielkiego świętego rodaka, niekonieczne tylko z polskiej perspektywy czy amerykańskiej Polonii, te słowa są bardzo aktualne w kontekście całego świata – podkreślił o. Rafał Walczyk i dodał, że dzisiejszy świat jest bardzo zapatrzony w siebie, w swoje potrzeby i pragnienia, a oferta, jaką przedstawiają rządzący państwami, nie ma nic wspólnego z życiem według przykazań.

– To podejście do życia potrzebuje odnowienia, dzisiejszy świat potrzebuje ponownego zesłania Ducha Świętego i odnowienia tej ziemi. Bo co to za świat, który nie szanuje prawa do życia dla każdego człowieka od momentu jego poczęcia do naturalnej śmierci? Co to za świat, który zamierza edukować seksualnie dzieci w wieku przedszkolnym? Co to za świat, który wmawia wszystkim, że rodzina to przeżytek, że sakrament małżeństwa jest staroświecki? Co to za świat, który zwalcza lekarzy tylko dlatego, że swoją postawą opowiadają się za Bogiem i sumieniem w prowadzeniu swojej praktyki lekarskiej? Co to za świat, który wmawia nam, że przykazania Boże to coś, co należy z życia wymazać? – pytał o. Walczyk. – Światu, mediom, osobom rządzącym nie podoba się, że my, kapłani, zabieramy głos na tematy społeczne. Mają pretensje o to i mówią, jakim prawem wypowiadamy się na te tematy? Jako odpowiedź na te zarzuty ja odpowiadam również pytaniem: „Jakim prawem polityk zabiera głos i chce decydować o życiu człowieka i chce decydować, czy człowiek ma się urodzić, czy nie powinien, jakim prawem? Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi – mówił przeor klasztoru w Doylestown. Zwrócił też uwagę na pomoc Polakom rozsianym po świecie, jaka płynie z Radia Maryja i Telewizji Trwam. – Te media nie mają lekko. Stają naprzeciw mediom mainstreamowym, muszą pokonywać wiele przeszkód, jak chociażby niedawna sprawa pojawienia się na multipleksie. Ciągle trwają na straży depozytu wiary i Bożych przykazań oraz innego niż propagandowy przekazu wiadomości – podkreślił o. Rafał Walczyk.

Obiektywne spojrzenie na życie

Wagę katolickich mediów z Torunia podkreślił także w homilii ks. bp Ignacy Dec, który przewodniczył uroczystej Eucharystii podczas spotkania Rodziny Radia Maryja w Amerykańskiej Częstochowie. – Są to media niezależne od jakichkolwiek grup nacisku – zaznaczył. – Z Radia Maryja i Telewizji Trwam otrzymujecie wielki dar na tym kontynencie, który stał się dla was drugą Ojczyzną, otrzymujecie nie tylko informacje z życia Kościoła, z życia Ojca Świętego, ale otrzymujecie poprawne, obiektywne spojrzenie na życie publiczne w naszej Ojczyźnie, które często bywa zniekształcane i zakłamywane w mediach publicznych i prywatnych. I dlatego w imię pluralizmu medialnego, ale przede wszystkim w trosce o promowanie wartości katolickich, narodowych jest wielką potrzebą wspomaganie tych mediów toruńskich naszą modlitwą i także naszymi ofiarami – podkreślił ks. bp Dec. W swoim rozważaniu analizował, jak uleczyć współczesny świat. Należy uczynić to poprzez Maryję, gdyż Ona – jak pokazała to w Kanie Galilejskiej – pragnie nieustannie pomagać człowiekowi.

Nowocześni świadkowie Chrystusa

Ojciec Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja, podkreślił w słowie do Polonii amerykańskiej, żeby każdy stał się świadkiem Chrystusa, bardzo nowoczesnym świadkiem Chrystusa. Zaznaczył, że Polska jest w sercu każdego Polaka. – To Polska od Mieszka I przez świętego Jana Pawła II do dzisiaj i jak długo Pan Bóg będzie chciał. My się w taką Polskę wpisujemy – mówił o. Tadeusz Rydzyk. – W Toruniu powstało Radio Maryja, żeby poruszać serca i sumienia ludzkie. Czy to nie są cuda? I my jesteśmy w ten cud włączeni. Niech każdy z was powie wszystkim, że jest takie radio i Polska się odrodzi, już się odradza – dodawał o. Tadeusz Rydzyk.

Dziękczynienie za świętego Papieża

Spotkanie w Amerykańskiej Częstochowie rozpoczął program muzyczno-religijny z udziałem orkiestry z Lombard. W jego trakcie wierni wysłuchali wielu fragmentów nauczania świętego Jana Pawła II – słów wypowiedzianych do Polaków. Słuchacze Radia Maryja z Kanady i USA podzielili się także świadectwami, czym dla nich jest Radio Maryja oraz kim był Ojciec Święty Jan Paweł II.

Danuta Wyszyńska z Perth Amboy w New Jersey, która w USA mieszka od 1949 roku, podkreśliła, że święty Jan Paweł II był dla Polaków ojcem „Solidarności” i podniósł Naród Polski. – On urzeczywistnił nadzieję wolnej Polski. Dla mnie to wielki święty – zaznaczyła Wyszyńska. Teresa Presz z Worcester w stanie Massachusetts odczytała świadectwo uzdrowienia z choroby nowotworowej za przyczyną Ojca Świętego Jana Pawła II 16-letniej Sylwii.

Zenon Grzywna z Barrie w kanadyjskim Ontario podzielił się świadectwem na temat roli Radia Maryja, którego słucha od 12 lat, w życiu swoim i swojej rodziny. Podkreślił, że toruńska rozgłośnia daje mu odwagę do mówienia o wierze katolickiej. – Radio Maryja wzmocniło mnie, by odważnie mówić, że jestem Polakiem i katolikiem – zaznaczył Zenon Grzywna.

Na spotkaniu Rodziny Radia Maryja w Doylestown obecny był także inż. Andrzej Ryczek, architekt budowanej w Toruniu świątyni pw. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i świętego Jana Pawła II. Podkreślił, że kościół jest absolutną reprezentacją wszystkich, dzięki którym możliwa jest budowa. – To jest wielkie dzieło, które przy pomocy państwa cegiełek, obojętnie jakiej miary, się realizuje – mówił Andrzej Ryczek. Architekt wyjaśnił też, odpowiadając na pytanie ojca Jana Króla, dlaczego realizuje projekt bez honorarium. – Największą nagrodą dla mnie jest uhonorowanie mnie możliwością uczestniczenia w tak wspaniałym projekcie. Najwspanialszy okres w moim zawodowym życiu przypadł na czas, kiedy inni są już na emeryturze – podkreślił inżynier Ryczek.

Katarzyna Cegielska
Nasz Dziennik, 8 lipca 2014

Autor: mj