Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Na razie tylko pilotaż

Treść

Choć nowe prawo telekomunikacyjne dające abonentom sieci telefonii komórkowej możliwość przejścia do konkurencji z zachowaniem starego numeru telefonu obowiązuje już od ponad roku, to dopiero od ubiegłego poniedziałku operatorzy przyjmują wnioski o przeniesienie numeru z innej sieci. Usługa ta jest jednak dostępna na razie jedynie na zasadzie pilotażu, a na jej pełną dostępność poczekamy prawdopodobnie do połowy stycznia przyszłego roku.
Na 10 października br. Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP) wyznaczył ostateczny termin wprowadzenia przez działających w naszym kraju operatorów telefonii komórkowej usługi przenoszenia numeru telefonu pomiędzy sieciami. Dla każdego abonenta usługa taka bez wątpienia będzie bardzo wygodna, gdyż po zmianie sieci nie będzie już konieczności informowania wszystkich o nowym numerze telefonu. Usługa dotyczy jedynie abonentów, a nie użytkowników popularnych telefonów na kartę.
Pomimo licznych protestów ze strony operatorów i prób przesunięcia terminu wprowadzenia tej usługi, uzasadnianych technicznym skomplikowaniem całego procesu, URTiP pozostał nieugięty i operatorzy przynajmniej teoretycznie usługę tę udostępnili. Teoretycznie - bo jak to określono - na razie jedynie na zasadach pilotażu, czyli w ograniczonym zakresie. Może się okazać więc, że każdy z operatorów wyrazi chęć przyjęcia w poczet swoich abonentów osoby chcące przyjść z numerem telefonu z innej sieci, a sam w tej fazie testów nie będzie chciał wypuścić swoich klientów do konkurencji... Operatorzy wszystkich trzech sieci - Ery, Orange i Plus GSM, deklarują bowiem na razie rejestrację klientów innych sieci zainteresowanych przejściem do nich ze swoim starym numerem telefonu. Faza pilotażu miałaby się zakończyć w połowie stycznia przyszłego roku.
W sieci Era przed zawarciem umowy z przeniesieniem numeru z innej sieci trzeba najpierw uzyskać informację o istnieniu takich możliwości technicznych. Następnie należy uzgodnić rozwiązanie umowy z przeniesieniem numeru ze starym operatorem.
W Plus GSM możemy złożyć nawet wniosek zawierający udzielenie operatorowi pełnomocnictwa do wystąpienia w imieniu klienta do dotychczasowego operatora o rozwiązanie umowy z przeniesieniem numeru.
Za przeniesienie numeru trzeba będzie dotychczasowemu operatorowi zapłacić. Cena usługi wynieść ma około 120 zł. Być może jednak operatorzy, którzy przejmą klientów od konkurencji, zwrócą tę opłatę, co zapowiedział już Polkomtel, operator sieci Plus GSM.
Artur Kowalski

"Nasz Dziennik" 2005-10-13

Autor: mj