Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Na lekcji z ministrem i w... mundurach

Treść

W izbie pamięci w podziemiach dawnego budynku Zarządu Głównego Informacji Wojskowej w Warszawie odbyła się "lekcja historii" dla podchorążych Akademii Obrony Narodowej z udziałem ministra obrony narodowej Aleksandra Szczygły i szefa Kontrwywiadu Wojskowego Antoniego Macierewicza. Jej celem było przypomnienie młodym żołnierzom historii Polski i losów żołnierzy, którzy za Ojczyznę i w walce z reżimem komunistycznym oddali życie.

- Chodzi o wiedzę na temat polskiej historii, o tę prawdziwą wiedzę, która dla żołnierzy mających w przyszłości dowodzić innymi żołnierzami jest niezbędna. Chodzi o to, żeby ci żołnierze wiedzieli, że przeszłość jest przeszłością tragiczną, smutną, ale też bardzo bohaterską, m.in. dla ich rówieśników. Myślę, że będzie to lekcja, z której będzie można dowiedzieć się czegoś, czego nie ma wpodręcznikach - powiedział minister Szczygło.
Spotkanie ze studentami odbyło się w miejscu, które jest historyczne i bardzo ważne dla polskiego wojska, a które wcześniej dla zwiedzających było zamknięte i niedostępne. Teraz ma się to zmienić. - To miejsce od dzisiaj jest otwarte w soboty i niedziele dla wszystkich szkół polskich, oczywiście żołnierze Rzeczypospolitej to są ci odwiedzający, którzy mają absolutne pierwszeństwo, ale wszyscy uczniowie polscy będą mogli odwiedzać to miejsce, żeby zobaczyć, jak naprawdę wyglądało męczeństwo ludzi, którzy walczyli o wolną i niepodległą Ojczyznę - zaznaczył Antoni Macierewicz. Młodzi żołnierze z zaciekawieniem oglądali zdjęcia i ekspozycje dokumentalne. - Jak byście się czuli w sytuacji, kiedy wracacie z wojny do kraju i słyszycie, że zdradziliście Polskę? - pytał Szczygło. - To miejsce, w którym jesteśmy, służyło właśnie do tego, żeby tych młodych ludzi oskarżać, skazywać, torturować, często mordować, dlatego to jest tak tragiczne miejsce - mówił do studentów Akademii Obrony Narodowej minister. - Tutaj byli przesłuchiwani, mordowani żołnierze niepodległej Rzeczypospolitej, to, co się dzieje po roku 1989, to jest powrót do niepodległej Rzeczypospolitej. Wy macie ten wielki, wspaniały zaszczyt, że jesteście już żołnierzami Wojska Polskiego niepodległej Rzeczypospolitej, dlatego pamięć dla tych, którzy zginęli jako wasi poprzednicy, jest dla nas wszystkich, a dla was szczególnie, bardzo ważna - uzupełnił Macierewicz.
Izabela Borańska
"Nasz Dziennik" 2007-09-20

Autor: wa