Na krakowskich Błoniach stanie krzyż
Treść
Kamień papieski na krakowskich Błoniach zostanie objęty 100-metrową strefą ochronną. Stanie się to dzięki staraniom Towarzystwa Parku im. dr. H. Jordana. W najbliższych dniach obok głazu stanie też 6,5-metrowy dębowy krzyż. Dzięki inicjatywie Towarzystwa miejsce, gdzie Jan Paweł II siedmiokrotnie odprawiał Mszę św., zachowa swój modlitewny charakter. Uroczyste poświęcenie krzyża zaplanowano na 15 maja br.
Potrzeba znalezienia sposobu na zachowanie duchowego charakteru bezpośredniego otoczenia pamiątkowego Kamienia papieskiego na Błoniach powstała latem ubiegłego roku, kiedy na Błoniach odbywała się komercyjna impreza. Wtedy to organizatorzy koncertu w bezpośrednim sąsiedztwie głazu ustawili m.in. toalety. - To było oburzające. Dlatego chcieliśmy w jakiś sposób ochronić to miejsce przed podobnymi incydentami. Tak powstał pomysł, by obok głazu postawić krzyż - podkreślił Kazimierz Cholewa, prezes Towarzystwa Parku im. dr. H. Jordana, twórca największej w Polsce plenerowej Galerii Wielkich Polaków. Cholewa wraz z Adamem Macedońskim rozpoczęli starania, by pomysł mógł stać się rzeczywistością. Tak powstał projekt, który szybko zyskał akceptację władz miasta. Jego autorem jest Jacek Bania, członek zarządu Towarzystwa. Krzyż zostanie wykonany z drewna dębowego i będzie miał 6,5 m wysokości. Dodatkowo prezydent Krakowa wyraził zgodę, by kamień i krzyż zostały objęte 100-metrową strefą ochronną. - Oznacza to, że w obrębie tych 100 m nie będą mogły odbywać się żadne imprezy komercyjne. Miejsce pozostanie otwarte dla uroczystości patriotycznych i religijnych - dodał Cholewa. Jak zaznaczył, taka strefa sprawi, że to miejsce pamięci zachowa swój duchowy charakter i nie będzie narażone na nieprzyjemne sąsiedztwo.
Uroczystość poświęcenia krzyża odbędzie się 15 maja br. przy Kamieniu papieskim na Błoniach. O godz. 19.00 Nabożeństwo majowe poprowadzi o. Jerzy Pająk, kapelan żołnierzy Armii Krajowej, a poświęcenia krzyża dokona ks. kard. Stanisław Dziwisz. Uroczystość uświetni występ Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Miasta i Gminy Świątniki Górne pod dyrekcją Roberta Kozłowskiego.
Pomnik-głaz na Błoniach stanął w październiku 1997 r. w miejscu, w którym budowane były ołtarze w czasie wszystkich papieskich pielgrzymek. Jego autorem jest Stefan Dousa. Kamień pochodzi z doliny Białej Wody w Tatrach.
Marcin Austyn
Nasz Dziennik 2010-05-11
Autor: jc