Przejdź do treści
Przejdź do stopki

"Na Jawie i nie-Jawie"

Treść

W toruńskim Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej od wtorku można oglądać wystawę "Na Jawie i nie-Jawie", przygotowaną w cyklu "Inne kraje - inne ludy". Ekspozycja prezentuje mozaikę kultur i tradycji indonezyjskich związanych z główną wyspą tego kraju oraz z innymi wyspami blisko 14-tysięcznego archipelagu Nusantary.
Tytuł wystawy to swoista gra słów: odnosi się do tego, co realne, a z drugiej strony nierealne, mistyczne, duchowe i trudno dostrzegalne dla osoby spoza tego odległego kraju. Ekspozycja stanowi próbę pokazania bogactwa kulturowego Indonezji - kraju zamieszkałego przez wiele grup etnicznych, zachwycającego atrakcyjnymi zabytkami, bujną przyrodą i ciekawą historią. Na ekspozycji znajdują się m.in.: instrumenty z zespołu gamelanowego, przedmioty z indonezyjskiego teatru cieni, stroje i atrybuty tancerek, a także niespotykana w innych rejonach świata broń o charakterze bojowym i magicznym, tzw. krisy, których głownie wykuwane są ze stopu żelaza i niklu oraz stopu metali pochodzącego z meteorytów.
Wystawa pokazuje także elementy dnia codziennego współczesnej Indonezji - wygląd ulicy z charakterystycznymi motywami, takimi jak becak, czyli rodzaj rikszy, rowery i skutery czy uliczne "czytelnie gazet". Zwiedzający mogą odbić pieczątkę z wzorem batikowym oraz wziąć do wypróbowania przepisy na potrawy indonezyjskie.
Koncepcję wystawy opracowali: Renata Lesner, Adam Kola i Teresa Okoniewska przy konsultacji Bapaka Soegianto z Ambasady Republiki Indonezji w Polsce. Prezentowane obiekty pochodzą ze zbiorów: Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Ambasady Republiki Indonezji w Polsce, a także od osób prywatnych z Polski i Indonezji.
Ekspozycja potrwa do kwietnia przyszłego roku.
EI

"Nasz Dziennik" 2005-11-24

Autor: ab