Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Na drewnianym szlaku

Treść

Z 30 do 56 wzrosła liczba sakralnych obiektów drewnianych, które stają się dostępne dla zwiedzających na Szlaku Architektury Drewnianej, wytyczonym przed kilkoma laty z inicjatywy województwa małopolskiego. Od tego roku zwiększyła się również ilość proponowanych tras zwiedzania szlaku, dołączono dwie: wadowicką i limanowską.

- Jest to bardzo ważny element promocji województwa. Szlak Architektury Drewnianej ma łączną długość niemal tysiąca pięciuset kilometrów, znajduje się na nim 248 obiektów, w tym cztery kościoły wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO. W tym roku udostępniono do zwiedzania 56 obiektów sakralnych - zaznacza Leszek Zegzda, wicemarszałek województwa małopolskiego. Jak zauważa, zobaczyć można wnętrza perełek Małopolski, które na co dzień były zamknięte lub otwierano je tylko na nabożeństwa. Otwarte - trzy dni w tygodniu (przeważnie w piątki, soboty, niedziele) i przez cztery godziny dziennie - obiekty można zwiedzać w ramach sześciu tras: krakowskiej, limanowskiej, podhalańskiej, tarnowskiej, wadowickiej i nowosądecko-gorlickiej.
Uroczystą inaugurację tegorocznego sezonu zaplanowano na 20 czerwca. W Więcławicach Starych, w amfiteatrze znajdującym się przy kościele pw. św. Jakuba Apostoła, o godz. 20.00 rozpocznie się koncert, podczas którego wystąpi Krakowska Opera Kameralna. To pierwszy z cyklu 12 koncertów odbywającego się po raz drugi festiwalu "Muzyka zaklęta w drewnie", które zaplanowano od 20 czerwca do 5 września. Odbywać się one będą w soboty kolejno w: Binarowej, Dębnie Podhalańskim, Lipnicy Murowanej, Sękowej, Zakopanem, Tarnowie, Lachowicach, Męcinie, Mętkowie, Woli Zręczyckiej. Na rozpoczęcie sezonu przygotowywany jest również pokaz systemu gaśniczego zraszania kościoła na wypadek pożaru.
Już drugi rok projekt Otwarty Szlak Architektury Drewnianej realizuje Małopolska Organizacja Turystyczna. W tym czasie m.in. wykonano nowe oznakowanie obiektów, opracowano kilka wydawnictw, uruchomiono stronę internetową www.drewniana.malopolska.pl. W ramach realizacji projektu wiele przedsięwzięć będzie kontynuowanych. Podobnie jak w zeszłym roku zostanie przeprowadzony konkurs fotograficzny, którego tematem przewodnim będzie architektura drewniana. Planowana jest szeroka akcja promocyjna, jednak tym razem skierowana przede wszystkim do turystów z zagranicy. W zeszłym roku drewniane świątynie na szlaku, otwarte od 15 maja do 15 października, odwiedziło około 80 tys. turystów, z czego aż 90 procent stanowili Polacy. Wśród gości najwięcej było Niemców, Francuzów i Anglików.
Małgorzata Bochenek
"Nasz Dziennik" 2009-05-19

Autor: wa