Na co jeszcze czekamy? / Konferencja 2
Treść
Rozumiemy zatem, że świętość sąsiaduje z grzechem. Jednak, co najważniejsze, nic nie jest w stanie powstrzymać Boga przed kochaniem każdego człowieka…
Ewangelia zawiera genealogię Zbawiciela. Dla współczesnego czytelnika może ona wydać się długa i nużąca. Istotnie, niewiele tam akcji. Jednak myśl Ewangelisty jest zastanawiająca: podając całą linię genealogiczną od Abrahama do Jezusa, Mateusz wskazuje na Jego człowieczeństwo. On naprawdę stał się jednym z nas, miał zwykłą rodzinę, gdzie świętość i pobożność (Abraham, Dawid, Salomon) miesza się z występkiem czy nawet zbrodnią (Tamar, Manasses). Ta genealogia mówi nam, że przed każdym stoi droga do nawrócenia (Rachab – niegdyś prostytutka, zapewne pogańska kapłanka, staje się częścią Narodu Wybranego), jak i do upadku (Salomon, który, choć był synem Dawida, na starość zaczął czcić obcych bogów). Ta genealogia jest jak rodzinna fotografia. Dodajmy: i my na niej się znajdujemy, ponieważ jesteśmy braćmi i siostrami Jezusa za sprawą naszego człowieczeństwa. Rozumiemy zatem, że świętość sąsiaduje z grzechem. Jednak, co najważniejsze, nic nie jest w stanie powstrzymać Boga przed kochaniem każdego człowieka / Fragment książki Słowo jest blisko ciebie. Refleksje wokół czytań liturgicznych /
Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Wykłada w Kolegium Teologiczno-Filozoficznym oo. Dominikanów. Autor książki na temat ośmiu duchów zła Pomiędzy grzechem a myślą oraz o praktyce modlitwy nieustannej Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie.
Żródło: cspb.pl, 23
Autor: mj