Myśli ojca Jacka Woronieckiego
Treść
Wybierając się w wakacyjne podróże, zawsze dobrze mieć ze sobą dobrą lekturę. Sługa Boży o. Jacek Woroniecki OP zauważył: "Słusznie się mówi, że nie należy czytać dobrych książek, a tylko same doskonałe". Małego formatu, lecz pełna mądrych treści książeczka "Jacek Woroniecki OP. Myśli wybrane" spełnia rolę doskonałej lektury. Doskonałej, bo pełnej inspirujących myśli, które w chwilach oderwania od codziennych zajęć mogą skłaniać do osobistych refleksji, przemyśleń.
Książeczka wydana przez Fundację Servire Veritati Instytut Edukacji Narodowej w 60. rocznicę śmierci Sługi Bożego o. Jacka Woronieckiego jest wyrazem wdzięczności i pamięci o dokonaniach zarówno w nauce, jak i w tworzeniu życia narodowego tego wybitnego myśliciela. Wyboru myśli dokonała Małgorzata Majewska z Instytutu Języka Polskiego PAN, którą ujął język pism ojca Woronieckiego. "Myśli wybrane" stanowią część cytatów wypisanych na kilku tysiącach stron archiwaliów wielostronicowych zbiorów powstałych po lekturze rękopisów książek i artykułów, listów, konferencji, wykładów, notatek do rekolekcji głoszonych dla księży, kleryków, uczniów, wychowanków. Wybrane cytaty skupiają się wokół człowieka jako istoty duchowej, rozumnej, wolnej, społecznej, religijnej.
Dla tych, którzy znają pisma ojca Woronieckiego, publikacja jest potwierdzeniem wyjątkowości tego filozofa, myśliciela, pedagoga, dla tych, którzy pierwszy raz spotkają się z tą lekturą - może stać się inspiracją do dalszych poszukiwań, sięgnięcia po stale wznawiane pisma dominikanina.
W książeczce, oprócz myśli podzielonych na tematyczne rozdziały, jak: "Sprawy Boże", "Wiara i miłość", "Wychowanie charakteru", "Cnoty i wady", "Człowiek we wspólnocie", "Małżeństwo i rodzina", znajduje się bogata biografia ojca Woronieckiego. Książka ukazuje piękno i harmonię tej postaci, mądrość, miłość Boga i Ojczyzny, męstwo w cierpieniu i niedolach życia, a także wielką erudycję i kunsztowną polszczyznę.
Małgorzata Jędrzejczyk
"Nasz Dziennik" 2009-07-23
Autor: wa