My wyrabiamy garnki, a my tkaniny
Treść
Związek gmin z terenu powiatu suwalskiego, Lokalna Grupa Działania Nasza Suwalszczyzna, zaczął realizować projekt utworzenia wsi tematycznych skierowanych na obsługę agroturystyczną. Będą w nich m.in. pielęgnowane tradycje ludowego rzemiosła i rękodzieła.
Program realizuje 9 miejscowości: Bakałarzewo, Raczki, Filipów, Jeleniewo, Przerośl, Rutka-Tartak, Suwałki, Szypliszki, Wiżajny. Wszystkie one położone są w pięknych przyrodniczo miejscach, co gospodarze wykorzystują, tworząc w swoich zagrodach gospodarstwa agroturystyczne. Przewodni rys wsi pozwala na wspólne działania mające na celu pozyskanie środków europejskich na stworzenie tzw. wsi tematycznych. Wśród działań przewidzianych przy realizacji tego programu są m.in. wyjazdy szkoleniowe do istniejących już w Polsce wsi tematycznych czy szkolenie w zakresie tworzenia i wdrażania ofert turystycznych i e-marketingu.
Utworzenie wsi tematycznej jest jednym ze sposobów ożywienia gospodarki wiejskiej. Nie wymaga on dużych nakładów finansowych. Angażuje mieszkańców i umożliwia ich aktywizację społeczno-zawodową. Wieś tematyczna to nic innego jak wieś, której rozwój jest podporządkowany tematowi, w którym dana miejscowość się specjalizuje. Istnieją więc wsie garncarskie, tkackie czy kowalskie. Na Suwalszczyźnie kilka zrzeszonych osad z powodzeniem zrealizowało już program wsi tematycznych w ramach projektu "Biegun zimna i sera" promującego zdrową żywność i zdrowy, aktywny tryb życia. W Wiżajnach, Burniszkach, Stankunach można zrobić ser i masło, posmakować maślanki, twarogu, zacierek. Okazało się, że mieszkańcy tych miejscowości już odczuli pozytywny skutek takiej promocji w postaci większego zainteresowania ze strony turystów. A to przekłada się na wyższe dochody z agroturystyki.
Doskonałym przykładem wsi tematycznej funkcjonującej już w województwie podlaskim jest również Pentowo niedaleko Tykocina, miejscowość, która została wyróżniona unikatowym tytułem Europejskiej Wsi Bocianiej. Niezwykła historia tego miejsca zaczęła się w 1991 r. po huraganie, który przeszedł nad Pentowem i okolicą. Na czubkach połamanych drzew zaczęły budować swoje gniazda bociany białe. Mieszkańcy miejscowości postanowili wykorzystać ten atut turystycznie i założyli bocianią wieś. W ubiegłym roku gniazdowało tu aż 26 par tych ptaków. Tak liczna kolonia lęgowa bocianów nie miałaby szans na przetrwanie, gdyby nie obfitość pokarmu w okolicznym terenie. Na żerowiska bociany wybierają tereny podmokłe oraz obszary ekstensywnie użytkowane rolniczo. Unikają miejsc suchych lub objętych wysoce intensywną gospodarką rolną. O takie właśnie miejsca, dobre dla ptaków, w województwie podlaskim nie jest trudno. Obecność jednej z największych w Polsce kolonii lęgowej bocianów białych, bliskość starorzeczy Narwi oraz sąsiedztwo zabytkowego Tykocina sprawiają, że Pentowo jest miejscem niezwykle atrakcyjnym pod względem turystycznym i edukacyjnym. W 2001 r. stanęła tam pierwsza wieża obserwacyjna. Jesienią 2003 r. powstała druga z widokiem na żerowiska. W Polsce istnieje zresztą jeszcze kilka innych bocianich wsi. Są u nas do tego warunki, gdyż do naszego kraju co roku przylatuje około 41 tysięcy bocianich par ze 160 tysięcy żyjących na świecie.
Adam Białous
Nasz Dziennik 2010-03-31
Autor: jc