Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Muzyka polska

Treść

Kolekcja melomana

W poszukiwaniu wartościowej muzyki warto zwrócić uwagę na kolejne płyty pochodzące z odkryć Jana A. Jarnickiego. Tym razem są to albumy z muzyką Statkowskiego, Tansmana oraz Chopina. W sumie to kolejne znakomite nagrania.
Jak można przeczytać w omówieniu, "Roman Statkowski był kompozytorem szerokich horyzontów, dobrym, ale i samokrytycznym mistrzem 'starej daty'". Urodził się 24 grudnia 1859 r. w Szczypiornie k. Kalisza w ziemiańskiej, muzykalnej rodzinie, zmarł 12 listopada 1925 r. w Warszawie. Był człowiekiem wszechstronnie wykształconym, a w jego muzyce wyczuwa się zaplecze wysokiej artystycznej kultury. Uczył się m.in. u A. Sygietyńskiego, W. Żeleńskiego i A. Rubinsteina. Zaś do jego uczniów należeli: Młynarski, Szopski, Kondracki i Szymanowski. Twórczość Statkowskiego obejmuje: opery, dzieła symfoniczne, pieśni, ponad 60 utworów fortepianowych. Na pierwszej płycie z serii jego dzieł fortepianowych nagrano: Toccatę op. 33, 6 Preludiów op. 37, Morceaux op. 12, Chansons libres op. 15, PiŻces caractéristiques op. 27, etc. "Muzyki Statkowskiego warto słuchać, dostarcza ona wzruszenia i wzbudza podziw dla inwencji w tworzeniu melodii; tego bowiem u żadnego pedagoga nauczyć się nie można, melodystą trzeba się urodzić, a ten dar Statkowski posiadał niemal w nadmiarze". Interpretacji dzieł Statkowskiego podjęła się pianistka Barbara Karaśkiewicz, laureatka wielu nagród na konkursach krajowych i międzynarodowych. Album ten jest jej debiutem płytowym.
Aleksander Tansman doczekał się kolejnej monograficznej płyty, tym razem z dziełami na skrzypce z fortepianem. Kompozytor urodził się w 1897 r. w Łodzi, a zmarł w 1986 r. w Paryżu. W biografii Tansmana czytamy: "Uczynił więcej niż ktokolwiek inny w jego czasach dla propagandy sztuki polskiej w świecie. Jego utwory rozbrzmiewały na najtrudniej dostępnych scenach i estradach, wykonywane przez najlepsze orkiestry i najsławniejszych wirtuozów, dyrygowane przez mistrzów batuty, których nazwiska stały się już legendą. Wszędzie pisano o nim 'kompozytor polski Aleksander Tansman'". Na płycie Barbara Trojanowska (skrzypce) i Elżbieta Tyszecka (fortepian) wydały: Sonatę nr 2 (1917/18), 5 utworów na skrzypce z towarzyszeniem fortepianu (1930), Fantazję na skrzypce i fortepian (1963). Każde z tych dzieł jest bogato inspirowane polskim folklorem. Wykonanie emanuje pięknem, fortepian zachwyca soczystym brzmieniem, a skrzypce - ciepłym brzmieniem. Artystki tworzą ładny i atrakcyjny świat dźwiękowy muzyki Tansmana, który wzrusza.
Muzyka Fryderyka Chopina nie potrzebuje wielkiej rekomendacji, gdyż jest doskonała w każdej nucie. Płyta pianisty Roberta Skiery warta jest zainteresowania. Artysta występował jako solista i kameralista na koncertach i festiwalach w kraju i za granicą, gdzie otrzymywał pochlebne recenzje prasowe. Duże atuty pianisty to piękny, wyrównany dźwięk i ogromna wrażliwość. W sumie wykonanie to nie ma słabych punktów, a muzyka Chopina jest jak zawsze czarująca.
ks. Arkadiusz Jędrasik

Statkowski - Utwory fortepianowe I - AP0126
Tansman - Utwory kameralne - AP0132
Chopin - Recital - AP0131
Można kupić: Acte Prealable, tel. (22) 648 88 38, @: actepre@wp.pl.

"Nasz Dziennik" 14 listopada 2005

Autor: mj