Muzyka Heinricha Schütza
Treść
Każdy nowy album Cantus Cölln pod wodzą Konrada Junghänela należy do produkcji bardzo dobrych, i tak jest w tym wypadku. "Symphoniae Sacrae III op. 12" Schütza prezentują się w wykonaniu tych artystów znakomicie.
Heinrich Schütz - kompozytor i organista - uważany jest za najwybitniejszego niemieckiego kompozytora tworzącego przed Bachem i jednego z najwybitniejszych kompozytorów XVII w., stawia się go na równi z Claudio Monteverdim. Schütz przeniósł na grunt niemiecki osiągnięcia szkoły weneckiej - polichóralizm i styl koncertujący. Przyczynił się także do rozwoju luterańskiej muzyki kościelnej, adaptując dla jej celów nowe, barokowe techniki kompozytorskie i wykonawcze, rozwinięte we Włoszech w pierwszej połowie XVII wieku. Łączył je z technikami szkoły holenderskiej, w której został wychowany.
"Symphoniae Sacrae" Schütza to zbiór religijnych kantat, który ukazał się drukiem w Dreźnie w roku 1650. Zawiera 21 dzieł o tematyce religijnej do tekstów biblijnych opracowanych na zespół wokalny z towarzyszeniem instrumentów. Całość jest prezentowana kameralnie wedle najnowszej mody wykonawczej. W tym zbiorze Schütz przeniósł na grunt protestanckiej muzyki niemieckiej włoskie wzorce, których nauczył się od Gabrielego i Monteverdiego, patrząc dalej - miały one zapewne też wpływ na późniejsze dzieła Bacha. Interpretacja, którą nam prezentuje Cantus Cölln pod wodzą Konrada Junghänela z towarzyszeniem zespołu Concerto Palatino, jest bajecznie piękna. Szczególnie, gdy weźmiemy pod uwagę, że solistyczne głosy wzmocnione są instrumentami oraz brzmieniem trąbek i kornetów. Sama muzyka w takim wykonaniu jest bardzo dostojna, elegancka, w nastroju bardzo podniosła, tempa są wolne. W sumie całość należy ocenić bardzo dobrze, bo jest to album, którego słucha się z przyjemnością. Polecam.
ks. Arkadiusz Jędrasik
Heinrich Schütz (1585-1672), Symphoniae
Sacrae op. 12. Cantus Cölln. Concerto Palatino. Konrad Junghanel - dyrygent, Harmonia Mundi HMC 901850.51
Można kupić: CMD Classical Music Distributon, ul. Światowida 5-7, 45-325 Opole,
tel./faks (077) 457 60 63
"Nasz Dziennik" 2007-12-11
Autor: wa