Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Muzyka elegancji i blasku

Treść

Już dziewiętnasty raz, od dzisiaj do 26 lipca, odbywać się będzie warszawski Festiwal Mozartowski, którego program obejmuje wszystkie dzieła sceniczne oraz wybrane pieśni, arie koncertowe, utwory kameralne na fortepian, serenady, divertimenta oraz oratoryjne genialnego salzburczyka. Zainauguruje go przedstawienie "Uprowadzenia z Seraju" dyrygowane przez Rubena Silvę.

Warto przypomnieć, że Warszawska Opera Kameralna jest od 1991 roku jedynym teatrem na świecie posiadającym w bieżącym repertuarze wszystkie sceniczne dzieła genialnego Mozarta. Mimo że większość warszawskich inscenizacji ma już kilkanaście lat, to ich wartość artystyczna nie ulega zmianie. A to dlatego, że wszystkie one są dziełem tak znakomitego tandemu, jak: Ryszard Peryt - reżyseria, i Andrzej Sadowski - scenografia. Stylowe wnętrze teatru zapewnia widzom niepowtarzalną, kameralną atmosferę, w której perypetie i dramaty mozartowskich bohaterów nabierają szczególnego wymiaru, a muzyka - elegancji i blasku. Wszystko to sprawia, że ceniony warszawski Festiwal Mozartowski ma od lat swoją wierną publiczność, zaopatrującą się w karty wstępu z wielomiesięcznym wyprzedzeniem.
W tym roku, jak w poprzednim, festiwal ograniczy swoje wydarzenia teatralne tylko do własnej siedziby przy al. Solidarności. W ciągu sześciu tygodni pokazanych zostanie 28 dzieł scenicznych Mozarta uformowanych w 22 spektakle, które zostaną zaprezentowane w 43 przedstawieniach. Najczęściej pojawią się na scenie: "Czarodziejski flet" i "Don Giovanni" po 5 razy, "Wesele Figara", "Uprowadzenie z Seraju" i "Cosi fan tutte" po 4 razy. Te przedstawienia mają najsilniejszą obsadę, ich ozdobą będą niewątpliwie: Olga Pasiecznik jako Donna Anna i Hrabina Almaviva, Robert Gierlach w partii Figara i Don Giovanniego, Wojciech Gierlach jako Leporello, Marta Wyłomańska w partii Fiordiligi, Mariusz Godlewski jako Hrabia Almaviva. Pozostałe utwory wystawione będą od jednego do trzech razy.
Program festiwalu tradycyjnie uwzględnia nie tylko twórczość sceniczną Mozarta, ale również jego dzieła symfoniczne, oratoryjne i muzykę kameralną. W sumie zaplanowano 21 koncertów. Kościół seminaryjny na Krakowskim Przedmieściu to miejsce prezentowania twórczości religijnej Mozarta: Requiem KV 626, które będzie miało pięć wykonań i Wielkiej Mszy c-moll KV 427, która zabrzmi czterokrotnie. Nowością będą koncerty; "Arie, pieśni, utwory fortepianowe" grane w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich. Sala Wielka Zamku Królewskiego będzie miejscem koncertów: "Arie koncertowe, serenady, divertimenta, kasacje". Ich bohaterami będą: Marta Boberska - sopran (17 czerwca), Sylwester Smulczyński - tenor (24 czerwca), Andrzej Klimczak - bas (1 lipca), Dorota Lachowicz - mezzosopran (8 lipca), Agnieszka Kozłowska - sopran (15 lipca), Olga Pasiecznik - sopran (22 lipca), wszystkimi dyryguje Kai Bumann.
Jak co roku każde przedstawienie będzie miało obsadę złożoną z solistów Warszawskiej Opery Kameralnej, jedynym wyjątkiem w tym względzie są bracia Gierlachowie. Obok doświadczonych i cenionych: Olgi Pasiecznik, Marty Boberskiej, Marzanny Rudnickiej, Marty Wyłomańskiej czy Roberta Gierlacha i Jerzego Mahlera, podziwiać będzie można: Annę Wierzbicką, Justynę Stępień, Justynę Reczeniedi, Mateusza Zajdela, Roberta Szpręgiela, Piotra Olecha i Wojciecha Parchema, którzy coraz wyraźniej zaznaczają swoją obecność na polskich scenach operowych. Pełny program festiwalu na stronie: www.operakameralna.pl.
Adam Czopek
"Nasz Dziennik" 2009-06-15

Autor: wa