Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Muzeum wsi w Starym Folwarku

Treść

Dawne narzędzia rolnicze, takie jak m.in.: snopowiązałka konna, radło, pług, młynek i młockarnia - to eksponaty, które można zobaczyć w nowo powstałym Muzeum Rolnictwa w Starym Folwarku (Suwalszczyzna).
Muzeum nie jest jeszcze zbyt duże, ale bogate w rzadkie eksponaty, które nieodpłatnie przekazali okoliczni rolnicy. Placówka powstała dzięki staraniom władz gminy Suwałki. - Chcemy ocalić przed zniszczeniem i zapomnieniem maszyny rolnicze, o których mało kto już pamięta - mówi Tadeusz Chołko, wójt gminy Suwałki. Na inne korzyści wynikające z funkcjonowania nowego muzeum zwraca uwagę sekretarz gminy. - To pomysł na zwiększenie atrakcyjności Starego Folwarku dla przyjezdnych, ale też przekazanie młodemu pokoleniu części historii tego miejsca - mówi Zbigniew Mackiewicz.
Pomysł powołania placówki zrodził się w czasie dwustronnych spotkań, które okresowo przeprowadzają przedstawiciele dwóch sąsiednich, choć oddzielonych granicą państwową, gmin - Suwałki oraz litewskiego Mariampola. Obie mogą się już pochwalić kilkoma zrealizowanymi projektami, na które wspólnie pozyskano unijne środki. Tak było i w przypadku tworzenia muzeum wsi w Starym Folwarku. W ramach projektu gmina Suwałki wydała również piękny album, przedstawiający jej bogate historyczne oraz rolnicze tradycje.
Nowe techniki rolne już kilkaset lat temu zaczęli na tym terenie wprowadzać mnisi kamedulscy, którzy przekazali je miejscowej ludności. Słynny klasztor kamedułów na Wigrach w XVII-XIX wieku promieniował na cały region kulturą - również rolną. Muzeum wsi powstało tuż obok słynnego już w Polsce, choć również niedawno powstałego Muzeum Wigier. Placówkę odwiedza zatem mnóstwo turystów, którzy coraz liczniej przybywają na Suwalszczyznę, głównie ze względu na tamtejsze piękne jeziora i lasy.
AB
Nasz Dziennik 2010-10-05

Autor: jc