Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Muzeum Pola Bitwy Westerplatte

Treść

Jako oddział warszawskiego Muzeum Historii Polski powstanie Muzeum Pola Bitwy Westerplatte. Decyzję tę podjął minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Ujazdowski, a projekt ma zostać dofinansowany z funduszy europejskich.

Do 2009 r., kiedy przypada 70. rocznica wybuchu II wojny światowej, ma zostać odtworzona Składnica Tranzytowa Wojska Polskiego sprzed 1939 roku. - Chcemy, by obchody tej okrągłej rocznicy wybuchu wojny, w zrekonstruowanej placówce polskiego oporu, miały charakter międzynarodowy. Polska nie broniła w 1939 r. własnych interesów, ale cywilizacji wolności, cywilizacji europejskiej - podkreślił Ujazdowski.
W składzie Komitetu Obchodów Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej, któremu przewodniczy sekretarz stanu w MKiDN Jarosław Sellin, znaleźli się m.in.: Paweł Adamowicz - prezydent gdańska, Piotr Karczewski - wojewoda pomorski, Jan Kozłowski - marszałek województwa pomorskiego, admirał Roman Krzyżewski - dowódca Marynarki Wojennej RP. W komitecie zasiadają też czterej obrońcy Westerplatte: por. Ignacy Skowron, Jan Lelej, Władysław Stopiński i Jan Hajkowicz.
Autorem projektu rewitalizacji Westerplatte jest architekt Igor Strzok. Najważniejszym obiektem zrekonstruowanych budynków na Westerplatte będą tzw. nowe koszary, budynek dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej z 1935 roku. Do dziś zachowała się jedna trzecia tego budynku, który niegdyś był najnowocześniejszym obiektem koszarowym w Europie. Zostanie on zaadaptowany dla potrzeb muzealnych. Projekt zakłada też odbudowę obiektów Małej Reduty z połowy XIX w., odbudowę stacji kolejowej i magazynu. Wstępne szacunki kosztów rewitalizacji Westerplatte wynoszą 45-60 mln złotych.
Udało się już wykonać kwerendy zasobów archiwalnych w Polsce dotyczących Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Zebrano dokładną dokumentację techniczną i fotograficzną obiektów oraz zabezpieczono przed dalszą degradacją zabytki i relikty. Wiosną tego roku zakończono badania archeologiczne, dzięki którym odnaleziono szereg cennych reliktów związanych z Wojskową Składnicą Tranzytową. Przygotowano też materiały do ekspozycji - galerii archiwalnych fotografii z Westerplatte z rekonstruowanym aktualnie schronem placówki "Fort". Otwarta została także Trasa Turystyczna prowadząca przez kluczowe dla obrony Westerplatte i historii półwyspu miejsca. Wzdłuż niej odsłonięto już fundamenty bramy kolejowej i muru, fundamenty budynku stacji kolejowej Westerplatte, zabezpieczono przed zawaleniem i wyremontowano powojenną wieżę obserwacyjną. W wyremontowanym schronie załogi wieży znajduje się ekspozycja poświęcona zamordowanym w okresie stalinizmu oficerom Marynarki Wojennej, oraz izba pamięci poświęcona kpt. Słabemu, lekarzowi z Westerplatte, zamordowanemu w Krakowie w 1948 r. przez UB. Wieża będzie służyła jako punkt widokowy. W trakcie remontu i rekonstrukcji jest schron placówki "Fort" - jeden z kluczowych punktów oporu w 1939 roku. Po zakończeniu prac znajdzie się w nim ekspozycja muzealna i galeria archiwalnych zdjęć z 1939 roku. W tym roku po trasie będzie można się poruszać pieszo, a w przyszłym - podobnie jak w 1939 r. - drezynami ręcznymi po nowo ułożonych torach.
MJ
"Nasz Dziennik" 2007-09-04

Autor: wa