Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Muzeum dla najmłodszych

Treść

"Historie i sztuczki, czyli wprawki z historii sztuki" to nowa propozycja edukacyjna Muzeum Narodowego w Krakowie dla dzieci. Uczestnicy comiesięcznych spotkań zapoznają się z życiem i twórczością m.in.: Jana Matejki, Stanisława Wyspiańskiego czy Józefa Mehoffera.

Nowy cykl przygotowany został przez Muzeum Narodowe w Krakowie we współpracy z redakcją "Karnetu" - miesięcznika krakowskich aktualności kulturalnych. - Cykl skierowany jest do dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjów. Chodzi przede wszystkim o zainteresowanie najmłodszych sztuką, muzealnymi zbiorami. Będziemy się starali przybliżyć uczestnikom m.in. postacie wybitnych artystów. Muzeum zaprasza dzieci i rodziców - zachęca do skorzystania z nowej oferty Jolanta Gumko z Sekcji Edukacji Muzeum Narodowego w Krakowie.
Spotkania będą się odbywały w każdą drugą niedzielę miesiąca przez cały 2005 rok, zawsze o godz. 12.00. Zaprezentowane zostaną na nich przewodniki przygotowane z myślą o dzieciach. Książeczki mają pomóc w poznawaniu przez młodego odbiorcę sztuki polskiej i nie tylko. Zawierają one informacje o polskich malarzach oraz o organizowanych w muzeum wystawach. Dodatkowo zamieszczono w nich gry i rebusy, które mają zachęcić najmłodszych do samodzielnej pracy.
Pierwsze spotkanie z nowego cyklu odbędzie się 16 stycznia w Domu Jana Matejki przy ul. Floriańskiej 41 (wstęp bezpłatny). Jego uczestnicy zapoznają się z życiem i twórczością Mistrza Jana. Pierwsza osoba, która zgłosi się przed rozpoczęciem imprezy ze styczniowym numerem "Karnetu", otrzyma bezpłatny egzemplarz przewodnika. Na poszczególnych prelekcjach będzie możliwość nabycia książeczek w promocyjnej cenie 7 zł.
Kolejne spotkanie będzie miało miejsce w Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w Kamienicy Szołayskich przy ul. Szczepańskiej 11, a jego temat to osoba Stanisława Wyspiańskiego. Bohaterem następnego, w Domu Józefa Mehoffera przy ul. Krupniczej 26, ma być Józef Mehoffer. Trzy kolejne, tym razem w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego przy al. 3 Maja 1, poświęcone będą: Piotrowi Michałowskiemu, Leonowi Wyczółkowskiemu i Tadeuszowi Makowskiemu. Najmłodsi goście wraz z rodzicami zostaną także zaproszeni do Galerii Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach. Pięć kolejnych spotkań zaplanowano ponownie w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego. Ich tematami będą: Wit Stwosz w Krakowie, moda, manggha (sztuka japońska), osoba Napoleona oraz złotnictwo.
Małgorzata Bochenek

"Nasz Dziennik" 2005-01-13

Autor: kl