Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Muzea i galerie w lubelskiej zagrodzie

Treść

Muzeum Wsi Lubelskiej od ponad 35 lat gromadzi budynki, sprzęt gospodarczy i przedmioty codziennego użytku obrazujące życie mieszkańców wsi na Lubelszczyźnie. Przybywającym tu licznie turystom przybliża kulturę ludową również poprzez imprezy obrazujące pracę dawnych mieszkańców tego regionu.
Idea budowy w Lublinie skansenu powstała już w 1960 r. Wtedy to utworzono w Muzeum Okręgowym w Lublinie Oddział Budownictwa Ludowego jako odrębnej jednostki organizacyjnej. Z dniem 1 stycznia 1970 r. oddział stał się samodzielną placówką. W maju 1976 r. rozpoczęto prace przy pierwszym obiekcie przeniesionym do muzeum - wiatraku z Zygmuntowa.
Skansen w Lublinie zajmuje ok. 27 ha terenu na przedmieściu Sławinek. Muzeum Wsi Lubelskiej gromadzi obiekty z takich krain geograficznych, jak: Wyżyna Lubelska, Roztocze, Polesie Lubelskie, Podlasie, Kotlina Sandomierska i Mazowsze. Ekspozycja skansenowska została podzielona na siedem sektorów - Wyżyny Lubelskiej, Roztocza, Powiśla, Podlasia, Nadbuża oraz sektor dworski i miasteczkowy. Obecnie udostępniony dla turystów w całości jest sektor Wyżyny Lubelskiej.
Ciekawa jest część poświęcona Powiślu, gdzie można skorzystać z przejażdżki po stawie łodzią - pychówką lub promem. W sektorze Podlasia znajduje się remiza strażacka z Bedlna, z wyposażeniem OSP z 1936 r.
Do skansenu przeniesiono XVII-wieczny kościół z Matczyna, który konsekrowano 8 września 2002 r. Świątynia wraz plebanią z Żeszczynki i spichlerzem z Wrzelowca jest zaczątkiem muzealnego sektora Miasteczko. Na terenie tego sektora ma powstać z przenoszonych do muzeum budynków rekonstrukcja-model małego przedwojennego miasteczka obrazującego architekturę i życie miasteczka Lubelszczyzny. Ciekawym obiektem jest dwór średniozamożnego ziemianina z Żyrzyna z połowy XVIII wieku.
W bieżącym roku w muzeum został otwarty nowy budynek recepcji nawiązujący w stylu do XVIII-wiecznej architektury Kazimierza Dolnego.
Muzeum Wsi Lubelskiej organizuje także wystawy czasowe, imprezy nawiązujące do roku gospodarsko-obrzędowego na wsi, imprezy patriotyczne, pokazy ginących rzemiosł.
Muzeum jest w ciągłej budowie, gdyż posiada niewspółmiernie małe środki finansowe w stosunku do potrzeb. Wiele obiektów wciąż czaka na przeniesienie.
Andrzej Kulesza

"Nasz Dziennik" 31 X - 1 XI 2005

Autor: mj