Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Musimy pamiętać

Treść

Irena Anders, wdowa po generale Władysławie Andersie, była gościem uroczystego spotkania kombatantów w sali obrad Rady Miasta Krakowa. Zorganizowano je wczoraj, w przeddzień 62. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie. Była to także część obchodów ustanowionego przez Sejm Roku Generała Władysława Andersa. Uroczystości odbywały się pod patronatem Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie.

- Jestem wzruszona do głębi - mówiła Irena Anders. Wspominając swojego męża, podkreśliła, że był on "kochanym, dobrym, uczciwym człowiekiem i prawdziwym żołnierzem". - Wspominam go z czułością. Chcę serdecznie podziękować za udział w dzisiejszym święcie - słowa te Irena Anders skierowała do organizatorów. Ze szczególnymi podziękowaniami zwróciła się do obecnego o. gen. Adama Studzińskiego OP, kapelana 4. Pułku Pancernego.
Ojciec generał Adam Studziński, wspominając tragiczne czasy wojny, podkreślił, że musimy o nich pamiętać.
- W dzisiejszych czasach różnych systemów, ideologii nie możemy zapomnieć, żeśmy wyszli od Boga i że do Boga wrócimy - mówił o. gen. Studziński, zaznaczając, że z tymi słowami zwracał się także do żołnierzy. Podkreślił, iż każdy Polak musi mieć świadomość odpowiedzialności. - W Roku Generała Władysława Andersa chodzi o ducha tej odpowiedzialności. Musimy pamiętać, że jesteśmy Polakami - powiedział o. gen. Adam Studziński.
Spotkanie zainaugurował Kazimierz Barczyk, przewodniczący Rady Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa "Nila", wiceprzewodniczący Trybunału Stanu. Zapowiedział, że 18 maja o godz. 13.30 w parku im. dr. Henryka Jordana odsłonięty zostanie pomnik gen. Władysława Andersa. Popiersie zaprezentowano podczas wczorajszych uroczystości.
Wśród prelegentów byli m.in. żołnierze Drugiego Korpusu Polskiego: prof. dr hab. Wojciech Narębski oraz Tomasz Skrzyński. Ze wzruszeniem wspominali swojego dowódcę gen. Władysława Andersa.
Rok 2007 został ogłoszony Rokiem Generała Władysława Andersa z inicjatywy Senatu RP uchwałą z dnia 20 grudnia 2006 roku dla uczczenia pamięci Władysława Andersa, "wybitnego dowódcy i polityka". Jest także hołdem złożonym jego żołnierzom.
W uchwale czytamy: "Generał Władysław Anders, owiany żołnierską sławą dowódca Armii Polskiej na Wschodzie, dowódca Drugiego Korpusu Polskiego, a następnie Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych, jest symbolem chwały żołnierza polskiego walczącego nieugięcie o wolność i niezawisłość Rzeczypospolitej. Uosabia także niezłomną postawę Polaków na obczyźnie, ich tragizm oraz wierność ideałom, o które walczył Naród Polski". W uchwale przypomniano także, że po wojnie generał i jego żołnierze zostali pozbawieni przez władze komunistyczne obywatelstwa polskiego i skazani na przymusową emigrację. Należne miejsce w panteonie bohaterów narodowych gen. Andersowi zostało przywrócone dopiero w niepodległej i suwerennej Rzeczypospolitej.
Małgorzata Bochenek
"Nasz Dziennik" 2007-05-08

Autor: wa

Tagi: anders