Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Musimy bronić krzyża

Treść

- Wszystkie ideologiczne systemy, które chcą wyrzucić Boga z przestrzeni publicznej, kończą tak jak wszystkie nieludzkie ideologie XX wieku - podkreślił wczoraj w czasie spotkania Rodziny Radia Maryja ks. bp Piotr Jarecki. Biskup pomocniczy warszawski nawiązał do wyroku trybunału w Strasburgu, który nakazał zdjęcie krzyża w jednej z włoskich szkół. Radio Maryja i Telewizja Trwam gościły wczoraj w parafii Najświętszego Zbawiciela w Warszawie.

Spotkanie Rodziny Radia Maryja zorganizowano z okazji rozpoczęcia obchodów jubileuszu 100-lecia obecności obrazu Matki Zbawiciela w warszawskiej parafii. W spotkaniu uczestniczył o. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja.
W homilii ks. bp Jarecki wskazał na dwa wymiary przeżywanego Adwentu. Podkreślił, że przez ten czas przygotowujemy się do przeżywania Świąt Bożego Narodzenia, ale także do powtórnego przyjścia Chrystusa. W drugiej części kazania, często przerywanego oklaskami, ksiądz biskup przypomniał historię parafii, tutejszego kościoła, który powstawał w tragicznych dla naszej Ojczyzny czasach, i obrazu Matki Bożej - od początku otaczanego czcią warszawiaków i wiernych z całego kraju. Ksiądz biskup zwrócił uwagę szczególnie na datę 1920 roku, gdy żołnierze gen. Hallera padli krzyżem przed obrazem Matki Bożej i błagali, by uchroniła kraj przed najazdem bolszewików. I stał się cud. - Tak, jak dziękujemy dzisiaj Matce Najświętszej, przed którą modlił się generał Józef Haller, za to, że w 1920 roku uchroniła nas przez zarazą ze Wschodu, musimy Ją też błagać, żeby uchroniła nas przed niebezpieczeństwami i - trzeba także powiedzieć - jakąś zarazą z Zachodu - powiedział ks. bp Jarecki. - Kiedyś Boga chciały nam zabrać wojska, a dzisiaj Boga i krzyż chcą nam zabrać trybunały - dodał, podkreślając, że wyznawcy Chrystusa muszą z całych sił nienawidzić i zwalczać fałsz i nieprawdę. - Błagamy więc Matkę Najświętszą o to, by ludzie wierzący mieli prawo do krzyża, do wolności religijnej, także w sferze publicznej, ponieważ wiary nie można zamknąć w zakrystii ani tylko w swoim sercu - zaznaczył. Jednocześnie stwierdził, że autentyczna wiara ma kształtować od wewnątrz całą rzeczywistość społeczną i publiczną, że potrzeba świadectwa rodzinnego, świadectwa w każdym środowisku. Jak podkreślił ksiądz biskup, "władza to służba, mądrość to posłuszeństwo Bogu, a szczytem mądrości jest miłość, bo Bóg jest miłością".
Maria Popielewicz
"Nasz Dziennik" 2009-12-01

Autor: wa