Mur na trzy dekady podzielił Berlin
Treść
Niemcy obchodzą dziś 49. rocznicę rozpoczęcia budowy muru berlińskiego, który na prawie 30 lat podzielił miasto na wolny - choć odgrodzony - Berlin Zachodni i zniewolony Berlin Wschodni.
Jak zwykle tego dnia odbywają się w niemieckiej stolicy uroczystości upamiętniające powstanie muru i pamięć ludzi, którzy zginęli przy próbach jego "nielegalnego" przekroczenia. Sekretarz generalny CDU Hermann Groehe w związku z tegoroczną rocznicą rozpoczęcia budowy muru berlińskiego stwierdził, że 13 sierpnia 1961 roku był najtragiczniejszym dniem w powojennej niemieckiej historii. - Mur i druty kolczaste rozpoczęły dzielenie państwa niemieckiego i zabiły nadzieję na wspólną przyszłość wschodnich i zachodnich Niemiec - powiedział Groehe, dodając, że tym bardziej dzisiaj Niemcy się cieszą i są wdzięczni za zjednoczenie kraju, jakie się dokonało przed 20 laty.
Marianne Birthler, pełnomocnik federalna ds. archiwów Służby Bezpieczeństwa NRD, wielokrotnie powtarzała, że nigdy nie będzie można ustalić prawdziwej liczby morderstw dokonanych na obywatelach, którzy próbowali przedostać się przez mur, uciekając ze wschodnich Niemiec. Faktem jest, że oficjalne enerdowskie dane zostały zniszczone i liczbę ofiar można jedynie szacować na podstawie pozostawionych i odnajdywanych ciągle w ostatnich latach czy miesiącach dokumentów. Oficjalne dane opublikowane przez państwowe Muzeum Muru Berlińskiego w Berlinie mówią o udokumentowanych 136 zabitych w okresie od 1961 do 1989 roku. Natomiast najnowsze badania historyków prowadzone pod przewodnictwem Alexandry Hildebrandt, szefowej prywatnego Muzeum Muru Berlińskiego na Checkpoint Charlie, dowodzą, iż ilość udokumentowanych śmiertelnych ofiar tylko w Berlinie jest dużo większa i wynosi minimum 1393 zabitych.
12 sierpnia 1961 roku pierwszy sekretarz Niemieckiej Socjalistycznej Partii Jedności, Walter Ulbricht, podpisał rozkaz zamknięcia i odizolowania Berlina Zachodniego. O godzinie 1.30 (z 12 na 13 sierpnia) zamknięto wszystkie połączenia drogowe i kolejowe z zachodnią częścią miasta. Berlin Zachodni został ogrodzony murem i stał się całkowicie odizolowany od świata. Mur berliński odgradzał od wolności przez 28 lat i 3 miesiące. Został zburzony w listopadzie 1989 roku i zaraz po tym wydarzeniu przestała istnieć NRD.
Waldemar Maszewski, Hamburg
Nasz Dziennik 2010-08-13
Autor: jc