Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Mufti o wizycie papieża

Treść

Wizyta papieża Benedykta XVI w Turcji będzie bardzo ważna ze względu na dialog między religiami - katolicką i muzułmańską, i nie tylko muzułmańską - powiedział w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej i Katolickiej Agencji Informacyjnej mufti Stambułu Mustafa Cagrici.

Drugi powód, dla którego należy podkreślić znaczenie tej wizyty dla Turcji i świata islamu, jest związany z wrześniową wypowiedzią papieża w Ratyzbonie, w której "nieco nietaktownie ocenił islam i która bardzo zmartwiła społeczeństwa muzułmańskie, i to nie tylko ze względu na oceny zawarte w tej wypowiedzi, ale także dlatego, że nie była to prawda" - oświadczył mufti Stambułu.

Mustafa Cagrici uważa, że ta wizyta spełni ważną rolę jeśli chodzi o uspokojenie nastrojów w społeczeństwach muzułmańskich na całym świecie, jakie wywołało przemówienie Benedykta XVI w Ratyzbonie.

Mufti Stambułu zwrócił uwagę również na inny doniosły aspekt wizyty papieża: nawiązanie współpracy obu wielkich światowych wspólnot religijnych w niesieniu pomocy ludziom cierpiącym na całym świecie wskutek klęsk różnego rodzaju.

Cagrici będzie osobiście witał Benedykta XVI w Błękitnym Meczecie w Stambule, a wcześniej spotka się z papieżem w Ankarze w pierwszym dniu wizyty papieża w Turcji.

Z polskimi dziennikarzami mufti podzielił się na zakończenie rozmowy osobistą refleksją na temat Jana Pawła II, który odwiedził Turcję w 1979 r. - Wasz papież był bardziej serdeczny, cieplejszy, również dlatego, że był Polakiem - powiedział Mustafa Cagrici.

Grupa polskich dziennikarzy, którzy będą relacjonować wizytę papieża w Turcji, odwiedziła wczoraj siedzibę patriarchatu ormiańskiego Kościoła apostolskiego w Stambule.

Abp Aram Atesyan, archizakrystian Kościoła ormiańskiego w Turcji mówi, że Ormianie żyjący w tym kraju - jest ich 70 tys. - nie czują się dziś dyskryminowani w świeckim społeczeństwie tureckim.

Jednak największym zmartwieniem arcybiskupa jest niedostateczna liczba księży, których Kościoły chrześcijańskie nie mogą kształcić na terenie Turcji. - Mamy tylko 20 księży, a potrzeby są znacznie większe - powiedział.

Ormiański Kościół apostolski kształci księży w Jerozolimie, Libanie, Wielkiej Brytanii i innych krajach.

W przekonaniu arcybiskupa pewne nadzieje stwarza uchwalona w tych dniach ustawa, na mocy której Kościoły chrześcijańskie będą mogły prawnie być właścicielami własnych świątyń i innych nieruchomości.
(PAP)
"Dziennik Polski" 2006-11-28

Autor: wa