Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Moniuszkowskie święto

Treść

W Białymstoku trwa VII Moniuszkowski Festiwal Podlasia. Oprócz wielu koncertów w jego ramach odbędzie się również Konkurs Moniuszkowski "Pieśń wieczorna". Szczególnym celem Festiwalu jest promocja religijnej twórczości wielkiego polskiego kompozytora oraz przypomnienie o podlaskich korzeniach rodu herbu Krzywda, z którego się wywodził. Festiwal objęli patronatem minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski oraz ks. abp Edward Ozorowski, metropolita białostocki.

- Lokacja Festiwalu w Białymstoku ma swoje historyczne uzasadnienie, bowiem korzenie rodu Moniuszków znajdują się właśnie na Białostocczyźnie. Pierwsze archiwalne wzmianki o rodzie Moniuszków pochodzą z XVI wieku. Najstarszym dokumentem rodowym jest przywilej wydany przez króla Zygmunta Starego w Wilnie. W przywileju tym Piotrowi Moniuszce daje się w posiadanie miejscowości - Wielkie Moniuszki, Klewianka i Smugorówka, które należały wówczas do nieodległej od Białegostoku parafii Goniądzkiej - powiedziała nam Halina Elżbieta Dębkowska, prezes Białostockiego Towarzystwa Śpiewaczego im. Stanisława Moniuszki, organizatora Festiwalu.
W poprzednich edycjach Festiwalu granych było m.in. pięć Mszy Stanisława Moniuszki, w edycji tegorocznej wykonana została I Litania Ostrobramska tego kompozytora. Halina Elżbieta Dębkowska podkreśliła, że twórca opery narodowej był człowiekiem wielkiej wiary. Bardzo dobrze znane są świeckie pieśni tego kompozytora zebrane w "Śpiewniku domowym", o wiele słabiej jednak utwory religijne, które stanowią dużą część jego twórczości.
Integralną część Festiwalu stanowi VIII Konkurs Moniuszkowski "Pieśń wieczorna", którego zamiarem jest popularyzacja twórczości Moniuszki wśród młodzieży i promowanie młodych talentów. Będzie on trwał od 14 do 16 listopada w Białymstoku. Przesłuchania koncertowe solistów odbywać się będą 14 i 15 listopada w budynku Opery i Filharmonii Podlaskiej. W konkursie wezmą też udział chóry i zespoły wokalne. Koncert finałowy 16 listopada uświetni pokaz tradycyjnych polskich tańców w strojach z epoki.
Festiwalowe dni wypełnią również Koncert Pieśni Patriotycznych w przeddzień Święta Niepodległości 10 listopada o godzinie 19.00 w Aula Magna Pałacu Branickich oraz w tym samym miejscu 17 listopada o godzinie 19.00 Wieczór Moniuszkowski, podczas którego wybitni śpiewacy operowi zaprezentują przekrój całej twórczości Stanisława Moniuszki. Natomiast miłośnicy twórczości operowej tego kompozytora będą mogli 20 listopada w Pałacu Branickich wysłuchać i obejrzeć operę "Verbum Nobile". Jako że Moniuszko jest autorem bardzo wielu pieśni religijnych i utworów organowych, 22 listopada w białostockiej katedrze organizatorzy Festiwalu przygotowali przegląd chórów i prezentacje organistów.
Koncertom towarzyszą wystawy twórczości potomków Moniuszki: Barbary i Romana Okoniewskich, którzy prezentują swój dorobek malarski i fotograficzny w foyer kina Forum.
Adam Białous, Białystok
"Nasz Dziennik" 2007-11-10

Autor: wa