Moniuszko jubileuszowy
Treść
W dniach 22-25 sierpnia odbywał się w Kudowie Zdroju 45. Jubileuszowy Festiwal Moniuszkowski. Od początku jest on poświęcony muzyce Stanisława Moniuszki i utworom kompozytorów z nim związanych. Dało to w przeszłości możliwości prezentacji wielu wybitnych dzieł tego kompozytora, ale największym atutem festiwalu były zawsze występy wielkich śpiewaków.
Do historii przeszły słynne recitale Stefanii Toczyskiej i Andrzeja Hiolskiego, wykonania oper Moniuszki, a także jego dzieł liturgicznych. Wiele razy odbywały się sesje popularno-naukowe i spotkania z wybitnymi wykonawcami. Festiwal stale się zmieniał, czasem były to tylko koncerty kameralne, czasem fragmenty przedstawień, a niekiedy recitale. Od czasu przejęcia kierownictwa artystycznego przez dyrektora Teatru Wielkiego w Poznaniu Sławomira Pietrasa festiwal zmienił zasadniczo formułę. Punkt ciężkości został położony na warsztaty wokalne, odbywające się przed południem w Pijalni Zdrojowej, a głównym koncertem festiwalowym stał się Turniej Tenorów Polskich, skupiający najlepsze głosy tenorowe. W tym roku doszedł jeszcze jeden element, Sławomir Pietras cały program festiwalowy ułożył w bloki tematyczne, które znacznie rozszerzyły dotychczasową wiedzę o twórczości Stanisława Moniuszki i jego życiu. Pierwszy blok zatytułowany: "Narodowy Bogusławski" - obejmował utwory związane z działalnością Wojciecha Bogusławskiego, czyli fragmenty oper, jakie wystawiał. Drugi blok, wyjątkowo udany, zatytułowany: "Mickiewicz w pieśni", prowadziła popularna pisarka Barbara Wachowicz. Jej niezwykła wiedza, wspaniała polszczyzna i silna patriotyczna nuta stworzyły obraz wyjątkowy i niepowtarzalny. Patriotyzm i dzieła Mickiewicza stały się kluczem do prezentacji pieśni Moniuszki, Chopina, Paderewskiego i Carla Loewego. Kolejnym tematem z udziałem Barbary Wachowicz stał się koncert zatytułowany "Szlachecki Moniuszko", na którym pokazał się utalentowany młody baryton Tomasz Pieluchowski. Artysta ten wystąpił jeszcze w innym tematycznym koncercie zatytułowanym "Niedościgniony Chopin" wraz ze skrzypaczką Agnieszką Łukszą, która przedstawiła dzieła Chopina w transkrypcjach na skrzypce i fortepian. Ostatnim koncertem z tytułem był "Szymanowski tańczony nocą" w choreografii Barbary Gołaskiej-Cassone. Tu wystąpili artyści baletu Teatru Wielkiego w Poznaniu, tańcząc do utworów skrzypcowych Szymanowskiego i fragmentów jego IV symfonii.
Festiwal nie może się odbyć bez wielkich gwiazd. W tym roku największe wrażenie artystyczne wywarła znakomita polska śpiewaczka Urszula Krygier, która wystąpiła dwukrotnie, raz jako laureatka I konkursu wokalnego im. Stanisława Moniuszki z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii Wałbrzyskiej pod kierunkiem Dariusza Mikulskiego, a drugi raz w całym recitalu wraz z Mariuszem Rutkowskim, który towarzyszył wszystkim wykonawcom pieśni. Pod względem artystycznym tegoroczny festiwal stał się przeglądem nowych, świeżych głosów i nowych ciekawych interpretacji. Naszą szczególną uwagę zwrócili: Małgorzata Olejniczak, Kamila Kułakowska, Monika Mych, Tomasz Pieluchowski, Dymitr Fomenko i bardzo odmieniony po roku Sylwester Kostecki. Festiwalowi towarzyszyły jeszcze występy dwóch zespołów kameralnych wykonujące transkrypcje utworów Moniuszki na różne składy: Kwartet Aulos z koncertem zatytułowanym "Mozart - kolory miłości" oraz Kapela Zamku Kórnickiego z podobnym repertuarem.
Na festiwal przyjechała założycielka tego przeglądu Maria Fołtyn, ale ze względu na stan zdrowia mogła uczestniczyć tylko w jednej imprezie - bardzo lubianym i popularnym korowodzie moniuszkowskim, czyli pochodzie organizatorów, artystów, władz miejskich i wszystkich chętnych w strojach szlacheckich zorganizowanym na ulicach Kudowy.
Walentyna Węgrzyn
"Nasz Dziennik" 2007-08-27
Autor: wa
Tagi: moniuszko kudowa zdroj